אלימות בזמן שכרות האם זו נסיבה מקלה - פורום אלימות במשפחה

שאלה חדשה
 • ר

  נשלח ע"יר 11:28, 26 ביוני 2013

  באירוע משפחתי אחד הדודים איים על בן דוד אחר מהמשפחה וניסה להכות אותו אבל עצרו אותו. הוא היה שיכור והבן דוד אמר שהוא יגיש נגדו תלונה במשטרה. הבן דוד עזב את האולם אירועים בכעס ואמר שהוא יתלונן במשםטרה. אנחנו מנסים לשכנע אותו לא להגיש תלונה אבל הוא מתעקש. הדוד שעליו הוא רוצה להתלונן אמר שאם הוא יגיש נגדו תלונה הוא באמת יהרוג אותו. אנחנו מפחדים מאוד שכל העניין יוצא משליטה. אם הבן דוד יגיש תלונה האם במשפטרה יתחשבו בזה שהוא היה שיכור ויתעלמו מהתלונה?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  00:49, 27 ביוני 2013

  השאלה שלך הינה מורכבת ויש בה מספר אלמנטים, אני מייעץ לפנות מייד לעו"ד פלילי אשר יקבל את מלוא הפרטים וייתן חוות דעת מוסמכת לאירוע זה. ראשית כל הפרעה להגשת תלונה במשטרה זו עבירה פלילית בפני עצמה. האיום בפגיעה באדם בכוונה להפחידו שלא יגיש תלונה יכול להגיע גם לביצוע עבירות מסוג פשע. המשטרה חייבת לפתוח בחקירה ברגע שתוגש תלונה, יחקרו כל העדים לאירוע ויש חובה לספר את כל האמת. העובדה שהבן דוד היה שיכור בשעת ביצוע העבירה, לא מסייעת ופוטרת אותו מאחריות לביצוע העבירה אלא בנסיבות מיוחדות וחריגות. אם מצב השכרות גרם למבצע העבירה חוסר יכולת של ממש, בשעת המעשה, להבין את שעשה או את הפסול במעשיו, או להימנע מעשיית המעשה רק אז יופטר מאחריות למעשה. במידה והאדם גרם למצב השכרות המלאה או החלקית בהתנהגותו הנשלטת ומדעת, רואים אותו כמי שעשה את המעשים מתוך מחשבה פלילית. כלומר אם לא השקו אותו בניגוד לרצונו, לא יהיה פטור. שכרות, קנטור והתנהגות שתורמת לביצוע העבירה יכולה בנסיבות מסויימות לגרום להקלה בעונש בלבד.

  תגובה

הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות פליליות המתייחסות לטיפול הרשויות בתופעת ה"אלימות במשפחה" (אלמ"ב). בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות מין ואלימות כלפי בן משפחה, עבירות אלימות כלפי בן זוג, קטין או חסר ישע, זכויות נפגעי-עבירה ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק. לידיעתך, פנייה מסודרת, מפורטת, מלאה בפרטים אודות עניינך, תאפשר למנהל הפורום להשיבך בצורה מקצועית ולסייע לך בקבלת מלוא המידע הדרוש לך.
אנו מבינים היטב את המצוקה בה הינכם מצויים, וכלל נשתדל לעשות כל שביכולתנו על מנת לסייע מהר עד כמה שניתן.