open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     • 14 בפברואר 2014

      שוטר עיכב אותי לבדיקת תעודת זהות סתם

      שלום עו"ד פלילי יאיר רגב,
      רציתי לשאול אותך האם מותר לשוטר/בלש לגשת אלי ברחוב ולדרוש תעודת זהות.
      השבוע נסעתי על האופנוע ואז ראיתי חבר עצרתי את האופנוע ועליתי על המדרכה ועמדנו ודיברנו. השעה היתה 02:30 בלילה, ליד איזור מגורי. השוטר עבר עם הניידת עצר אותי ואת החבר שלי וביקש תעודות, לאחר מכן עשה חיפוש באופנוע. הרגשתי מושפל ומבוייש. כאשר עזב נתן לי הרגשה שהפעם הוא לא תפס אותי אולם הוא ימשיך לחפש אותי. מה אומר החוק?
      אברהים מלוד

      14 בפברואר 2014
     • 8 במרץ 2014

      שוטר עיכב אותי לבדיקת תעודת זהות סתם

      במינה מלאתפשע הדוטרים מניחים שאדם רגיל לא יהסס ולא יתנגד כי אין לא מה להסתיר ורק לגמור את העניין!
      וגם האזרחים שרוצים יותר אכיפה בעצם מסכימים בשתיקה ליותר הפרות הקו העדין בין זכויות הפרט לבין מיגור פשיעה! ככה זה! עצוב אבל זה המחיר

      8 במרץ 2014
     • 14 בפברואר 2014

      שוטר עיכב אותי לבדיקת תעודת זהות סתם

      שלום אברהים מלוד,
      על פי הסיפור שסיפרת לא היתה לשוטר סמכות לעכב ולחפש באופנוע. השאלה האם היו נסיבות אחרות המקימות יסוד סביר לחשד שנעברה עבירה ותלוי גם איזו עבירה.
      השאלה שלך היא גם שאלה עקרונית מאוד וקשורה לזכויות האדם ולכן אתן לך תשובה מפורטת על הדרישות על פי החוק.
      עיכוב חשוד מה זה?: עיכוב משמעו הגבלת האפשרות לנוע בחופשיות בשל חשד לביצוע עבירה או כדי למנוע ביצוע עבירה כאשר הגבלת החירות מסויגת מראש בזמן ובתכלית.
      כאשר לשוטר יש יסוד סביר לחשוד כי אדם עבר עבירה, או כי הוא עומד לעבור עבירה העלולה לסכן את שלומו או ביטחונו של אדם, או את שלום הציבור או את ביטחון המדינה, הוא רשאי לעכב את אותו אדם במקום כדי לברר את זהותו וכתובתו או כדי לחקור אותו במקום.
      שוטר רשאי לדרוש מאדם להתלוות אליו לתחנת המשטרה, כאשר מתקיימים שני תנאים במצטבר:
      1. יש לו יסוד סביר לחשוד שאותו אדם עבר עבירה או עומד לעבור עבירה.
      2. הזיהוי במקום היה בלתי מספיק או שלא ניתן לחקור את אותו אדם במקום.
      שוטר המבצע עיכוב צריך תחילה להזדהות בפני המעוכב, לציין את שמו או כינויו הרשמי ואת עובדת היותו שוטר.
      השוטר חייב להודיע מיידית לאדם כי הוא מעוכב, ולהבהיר את סיבת העיכוב בהקדם האפשרי במהלך ביצוע העיכוב.

      שוטר לא רשאי לבקש לעיין בתעודת זהות ללא כל חשד סביר !!!. חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים) הקנה לשוטר סמכות לפנות לאדם ולעכבו על מנת לברר זהותו ומענו, ברם התנה, כאמור את אותה סמכות בקיומו של חשד כי בוצעה עבירה. גם סעיף 2 לחוק החזקת תעודת זהות והצגתה אינו מעניק לשוטר סמכות לפנות לכל אדם ע"פ רצונו, בהעדר כל עילה, על מנת לברר את זהותו.
      שוטר אשר פונה לאדם ומבקש ממנו להזדהות ע"י הצגת תעודת זהות, מגביל את חירותו לנוע באופן חופשי, ולו לזמן קצר ומשכך יש לראות במעשה "עיכוב". יתרה מכך, החוק קובע כי על מבצע עיכוב להודיע למעוכב כי הוא מעוכב ולהבהיר לו את סיבת העיכוב בהקדם האפשרי. מדובר בתנאי לחוקיות העיכוב.
      לא קוימה חובה מן החובות האמורות, קמה למעוכב ״זכות ההתנגדות״.
      עיכוב אדם לבירור זהותו, ללא כל עילה שבדין, פוגע בזכויותיו החוקתיות לחירות ולפרטיות, שכן בעצם הצגת תעודת זהות בפני שוטר יש כדי להגביל את חופש התנועה ולחשוף מידע אישי על אדם. מאז שנחקקו חוקי היסוד בישראל אשר קבעו כי זכויות האדם לפרטיות ולחופש תנועה הנן זכויות יסוד שהפגיעה בהן תוכל לעשות, כמצוות חוק היסוד, לתכלית ראויה ובאופן מידתי....
      מקווה שעזרתי לך לדעת מהן זכויותיך

      14 בפברואר 2014
      • 17 באוקטובר 2014

       שוטר עיכב אותי לבדיקת תעודת זהות סתם

       שלום לך עו"ד פלילי יאיר רגב,
       אני הלכתי עם 2 חברים בטיילת לכיוון הים וניידת משטרה עצרה ויצא שוטר והשני ישב ברכב והם ביקשו תעודות זהות שאלתי "עוד פעם אתם -למה אתם רוצים לראות את ה ת.ז ?" השוטר "שוב אתה" ו "היה דיווח של גנבה של מכשיר טלפון ...." אני צוחק לו בפנים כי אותי זה מצחיק (כי זה לא פעם ראשונה)"אתה חושב שאנחנו גנבו ...אהה טוב" השוטר "אנחנו בודקים לפי הדיווח " אז הוא ביקש את התיקים שלנו וחיפש והשאלה שלי היא "אם יכולתי להתנגד שלא יבצע חיפוש בתיק ןאין לי מה להסתיר אבל זה כמו בושה והשפלה כי אני חושב אני רשאי לשמור על חפצי בפרטיות( סליחה אל החפירה ) ותודה למענה

       17 באוקטובר 2014
       • 17 באוקטובר 2014

        שוטר עיכב אותי לבדיקת תעודת זהות סתם

        לשאלתך,
        אני סבור שלא היית צריך להסכים לחיפוש כאשר לא היה לשוטר, לדבריך, כל חשד או בסיס לחשד שאתה מעורב בביצוע העבירה אותה הוא חוקר.
        רק כאשר לשוטר יש יסוד סביר לחשוד כי אדם עבר עבירה, או כי הוא עומד לעבור עבירה העלולה לסכן את שלומו או ביטחונו של אדם, או את שלום הציבור או את ביטחון המדינה, הוא רשאי לעכב את אותו אדם במקום כדי לברר את זהותו וכתובתו או כדי לחקור אותו במקום.
        שוטר רשאי לדרוש מאדם להתלוות אליו לתחנת המשטרה, כאשר מתקיימים שני תנאים במצטבר:
        1. יש לו יסוד סביר לחשוד שאותו אדם עבר עבירה או עומד לעבור עבירה.
        2. הזיהוי במקום היה בלתי מספיק או שלא ניתן לחקור את אותו אדם במקום.
        שוטר לא רשאי לבקש לעיין בתעודת זהות ללא כל חשד סביר !!!
        כאשר יש לשוטר יסוד סביר לחשד שבוצעה עבירה בת מעצר והוא סבור כי יש צורך לבצע חיפוש בכליו של החשוד כדי לאתר את מבצע העבירה או את הרכוש או כדי לאתר ראיה הקשורה בעבירה, רשאי הוא להורות לעכב את האדם ולערוך בכליו חיפוש בהסכמתו. אם החשוד מסרב רשאי השוטר לעצרו ולבצע את החיפוש למרות התנגדותו. (בחיפוש אחר סמים ניתן לבצע חיפוש גם במעוכב ללא צורך במעצרו).
        הבסיס השני לביצוע חיפוש ללא צו בכליו של אדם, יכול להיות שעה שמתקבלת הסכמה מדעת, הסכמה ברורה של האדם לחיפוש.

        ההסדרה בחוק של סמכויות החיפוש של שוטר נועדה לשרת שתי מטרות מקבילות. מחד גיסא, לאפשר למשטרה למלא כראוי את תפקידיה השונים באכיפת החוק ובתפיסת עבריינים, וכך לקדם את ההגנה על הביטחון האישי והסדר הציבורי במדינה.
        מאידך גיסא, לתחום את סמכויות המשטרה שהפעלתן כרוכה מעצם טיבה בפגיעה בזכויות אדם שונות ובחירויות הפרט. מגוון הסמכויות שניתנות לשוטרים בכלל וסמכויות החיפוש בפרט מבטאות את האיזון שקבע המחוקק בין האינטרס הציבורי בתפקוד יעיל ואפקטיבי של המשטרה לבין הצורך בהגנה על זכויות האדם של האזרחים עימם באה המשטרה במגע.

        17 באוקטובר 2014
     שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
     close the form