רופא שיניים עם פרקינסון בגיל צעיר - פורום מחלות מקצוע

שאלה חדשה
 • יונתן

  נשלח ע"ייונתן 22:03, 26 ביולי 2016

  שלום לך עורך דין יקר. החל אצלי מחלת פרקינסון אני אדם צעיר בן 53 בסה"כ בהשכלתי אני רופא שיניים, מה עושים? האם זאת מחלת מקצוע?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

  עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג,מנהל הפורום

  14:52, 27 ביולי 2016

  מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית שכיחה של מערכת העצבים. האטיולוגיה של מחלת הפרקינסון מערבת כנראה גורמים גנטיים והשפעות סביבתיות.
  ישנן תביעות רבות אשר הוגשו על ידי אנשים שלקו במחלת הפרקינסון וטענו כי מחלתם נגרם עקב חשיפה לחומרים מסוכנים במהלך העבודה, אך תביעות אלה ברובן המכריע נדחו. בשנת 2007 בית הדין בנצרת הכיר במחלת הפרקינסון אשר לקה בה עובד כמחלת מקצוע אולם בית הדין הארצי קיבל את ערעור המוסד לביטוח לאומי ודחה את תביעת התובע. על מנת שמחלתך תוכר כמחלת מקצוע יש צורך להוכיח קשר חד משמעי בין החשיפה לחומרים אליהם נחשפת במסגרת עבודתך לבין מחלת הפרקינסון בה לקית.

  תגובה

רשימת מחלות המקצוע הינה רשימה סגורה המופיעה תחת הפרק "מחלות מקצוע" בתקנות הביטוח הלאומי. הפסיקה קבעה כי לעובד ישנה דרך נוספת להכרה כנפגע מעבודה על דרך תורת המיקרוטראומה, מחלה שנגרמה כתוצאה מתנועות חוזרות ונישנות.

בפורום יינתנו שאלות ראשוניות הקשורות למחלות מקצוע, דהיינו, מחלה שנגרמת לעובד עקב עבודותו או עיסוקו, בזמן חשיפתו לגורם מזיק, הן בהדרגה והן לאורך זמן. האם קיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודה? דיווח לביטוח הלאומי, מהם אחוזי הנכות שניתן לקבל בעקבות הפגיעה? מהו ההליך המשפטי לאחר דחיית הבקשה? סיוע בהפניה לרופא מומחה שיקבע האם קיים קשר בין אופי העבודה למחלה.