מה הזכויות של מטפלת בקשישה הסובלת מבעיות בריאותיות מביטוח לאומי? - פורום מחלות מקצוע

שאלה חדשה
 • מירי

  נשלח ע"ימירי 13:15, 16 בדצמבר 2013

  אני שנה עובדת כמטפלת בקשישה. מאז שהתחלתי לעבוד אני סובלת מכאבי גב וכאבי רגליים מפני שהעבודה דורשת הרמה של הקשישה למקלחת והרמה של הקשישה מכיסא הגלגלים. בסוף יום עבודה הרגליים שלי נפוחות מאוד והגב כואב. אני בת 58. בגלל גילי אני לא מוצאת עבודה אחרת שלא פיזית אבל ברצוני לברר מה מגיע לי מביטוח לאומי והאם בגלל מצבי הבריאותי אני יכולה לצאת לפנסיה מוקדמת בגובה המשכורת שאני מקבלת היום?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

  דותן לינדנברג עו"ד,מנהל הפורום

  13:28, 16 בדצמבר 2013

  מירי שלום רב., אם ישנן מכלול של בעיות רפואיות יש לבחון הגשת תביעה לנכות כללית. שאז אין בהכרח כיסוי מלא בקצבה של השכר.
  לגבי מיקרוטראומה גב ורגליים יש לבחון מה סדר היום ומכלול הפעולות שאת מבצעת בעבודה והאם המדובר בפעולה אחת שחוזרת ונשנית., בכל מקרה גם אם תוכר מיקרוטראומה אין המדובר בפנסיה שחופפת לשכר אלא בתשלום שנגזר אמנם מהשכר אך במכפלת הנכות שנקבעה כאשר מנכות של 9% ועד 19% המדובר במענק שמחושב לפי 43 קצבאות.

  תגובה

רשימת מחלות המקצוע הינה רשימה סגורה המופיעה תחת הפרק "מחלות מקצוע" בתקנות הביטוח הלאומי. הפסיקה קבעה כי לעובד ישנה דרך נוספת להכרה כנפגע מעבודה על דרך תורת המיקרוטראומה, מחלה שנגרמה כתוצאה מתנועות חוזרות ונישנות.

בפורום יינתנו שאלות ראשוניות הקשורות למחלות מקצוע, דהיינו, מחלה שנגרמת לעובד עקב עבודותו או עיסוקו, בזמן חשיפתו לגורם מזיק, הן בהדרגה והן לאורך זמן. האם קיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודה? דיווח לביטוח הלאומי, מהם אחוזי הנכות שניתן לקבל בעקבות הפגיעה? מהו ההליך המשפטי לאחר דחיית הבקשה? סיוע בהפניה לרופא מומחה שיקבע האם קיים קשר בין אופי העבודה למחלה.