האם קיימת עילה להכרה במחלת מקצוע של כבאי מבצעי? - פורום מחלות מקצוע

שאלה חדשה
 • אורן.הרן

  נשלח ע"יאורן.הרן 18:24, 21 באפריל 2014

  הנני כבאי מבצעי מעל 30 שנות ותק.....בעבודתי אני נחשף לכל הרעלים והמזהמים הקיימים בשוק...למרות ציוד המיגון שקיים בשנים האחרונות....בשנים הראשונות עבדנו כמעט ללא....בצעירותי התקבלתי לעבודה ברמת בריאות מצוינת...כולל מבחן ארגומטרי ובדיקה רפואית מקיפה....לאחרונה קרי ב5 שנים האחרונות אני סובל מברונכיטיס.....ובשנה האחרונה התקפים לא קלים כלל וכלל.....שאלתי היא... האם קיימת עילה להכרה במחלתי כמחלת מקצוע? ואם כן כיצד עלי לנהוג? בברכה...ותודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  07:40, 22 באפריל 2014

  הרן אורן שלום רב., האם פנית לרופא תעסוקתי ו/או למומחה לריאות ? האם בידיך רשימת החמורים אליהם היית חשוף בעבודתך ?

  תגובה
 • 08:50, 22 באפריל 2014

  בהחלט כן...הייתי ברמב"ם בביקורת במחלקת ריאות...טופלתי ע"י פרופסור במכבי...קיימים בידי מסמכי בדיקה....רשימת החומרים קיימים בכל מקום אפשרי....כפי שכתבתי ...כל סוגי החומרים הקיימים ביקום כמעט

  תגובה
 • 08:55, 22 באפריל 2014

  יותר בקרב כבאים.

  במחקר שערכה שחם היא בדקה 500 כבאים - 403 כבאים מבצעיים מחמש תחנות בישראל ועוד 97 כבאים שעברו לתפקידי לא מבצעיים - שאותם כינתה "אוכלוסיית החשופים". קבוצת הביקורת היתה מבוססת על 1,517 איש.

  הבדיקה הראשונה שנעשתה היתה בדיקת דם שכללה ספירת דם כללית, תפקודי כבד וכליה ובדיקות כולסטרול. הבדיקות העלו ירידה משמעותית בממוצע כדוריות הדם הלבנות והאדומות אצל כבאים מבצעיים לעומת קבוצת הביקורת. התוצאה, אומרת שחם, היא עדיין בתחום הנורמה, אך מעידה על חשיפה של הכבאים המבצעיים לזיהומים שונים. בדיקת הכולסטרול העלתה שמעל גיל 30, אחוז גבוה של כבאים סובל מרמת כולסטרול גבוהה מהנורמה. לדברי שחם, נתון זה מעיד על תזונה לא טובה ועל מתח נפשי גבוה.

  מבדיקת תפקודי הריאה עלה כי 12% מהכבאים המבצעיים סובלים מליקויים קלים בתפקוד הריאות. זאת לעומת 62% מהכבאים המבצעיים לשעבר שסובלים מתפקוד ריאות לקוי.מבדיקות השמיעה התברר כי החל מגיל 30 מתחילה ירידה באיכות השמיעה של הכבאים, ומגיל 50 הפגיעה היא משמעותית. המחקר מצא גם שהכבאים סובלים מלחץ דם גבוה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  08:55, 22 באפריל 2014

  ניתן להפנותך למומחה רפואי שיבחן העניין.,

  תגובה

רשימת מחלות המקצוע הינה רשימה סגורה המופיעה תחת הפרק "מחלות מקצוע" בתקנות הביטוח הלאומי. הפסיקה קבעה כי לעובד ישנה דרך נוספת להכרה כנפגע מעבודה על דרך תורת המיקרוטראומה, מחלה שנגרמה כתוצאה מתנועות חוזרות ונישנות.

בפורום יינתנו שאלות ראשוניות הקשורות למחלות מקצוע, דהיינו, מחלה שנגרמת לעובד עקב עבודותו או עיסוקו, בזמן חשיפתו לגורם מזיק, הן בהדרגה והן לאורך זמן. האם קיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודה? דיווח לביטוח הלאומי, מהם אחוזי הנכות שניתן לקבל בעקבות הפגיעה? מהו ההליך המשפטי לאחר דחיית הבקשה? סיוע בהפניה לרופא מומחה שיקבע האם קיים קשר בין אופי העבודה למחלה.