השלכות אי מתן שתן בעת עיכוב משטרתי - פורום פלילי

שאלה חדשה
 • איתי

  נשלח ע"יאיתי 21:25, 24 בפברואר 2013

  פורם שלום, אני מעוניין לדעת מה קורה כאשר נהג מתבקש לתת בדיקת שתן, על חשד בשימוש במריחואנה. במידה והוא מסכים לתת שתן ויוצא מלוכלך (כלומר, חיובי) - מהן ההשלכות של מהלך זה? האם אפשר להוריד נהג מהכביש, כמו גזר דינו של נהג ששתה אלכוהול בכמות גדולה מהמותר? בעיקר, מה החוק אומר בנושא. אם הוא נעצר וגילו חיובי - האם זה אומר בהכרח שהוא עישן זמן קצר (נגיד 3 שעות), לפני שעלה על ההגה? הרי ידוע שניתן למצוא שאריות מריחואנה נשארת עד 3 שבועות במערכת השתן. איך ניתן על פי כן, להתייחס לנהג שנוהג מסטול ומחזיק באישור רפואי? ברור שקיימים חוקים יבשים בנושא ונהג בעל רישיון למריחואנה רפואית יכול לנהוג רק לאחר מספר שעות (נראה לי שעתיים או שלוש). אבל, במידה ועישנת ג'וינט רפואי שלם נקי קיימת סבירות גבוהה שאתה תהיה תחת השפעת סם גם לאחר שעתיים ואפילו אחרי שלוש. כלומר, ניתן להגיד שהחוק יוצר אפלייה בין אזרחיה. אשמח להתייחסות רצינית בנושא.

  השב
 • 19:40, 28 בפברואר 2013

  שלום
  על פי חוק ופסיקה כל שריד סם בדמו של נהג מהווה, כחזקה, עבירה של נהיגה תחת השפעת סם. מבחינת החוק אין הדבר משנה מתי השתמש הנהג בסם.
  ישנם פסקי דין בהם נטען כי השפעה על פי חזקה אינה דווקא השפעה ממשית, המקימה למשל יסוד נפשי של רשלנות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד משה אלון

מנהל הפורום: עו"ד משה אלון

מומחה למשפט הפלילי - עוסק במשפט הפלילי. קצין משטרה בדימוס. בוגר תואר ראשון במשפטים בהצטיינות ותואר
למידע נוסף

077-9968106 חיוג
הודעה

מעצר, מאסר, זימון לחקירה או רישום פלילי: בנושאים אלו ועוד, יעסוק פורום מקצועי זה, כמו גם בסוגיות של עבירות צווארון לבן, שוחד, הלבנת הון ובעוד סוגיות פליליות רבות ומוכרות בהן עוסקים עורכי דין פלילי לרבות עבירות מיתה, מין, סמים, רכוש ותקיפה בנשק חם/קר.