איחור במסירת הדירה בגלל השלג - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • מיה

  נשלח ע"ימיה 14:08, 22 בדצמבר 2013

  שלום רב בתאריך 30.10.13 הייתי אמורה לקבל את הדירה שרכשתי מקבלן בירושלים, לאחר פרוטוקול תיקונים עם איחור של 60 יום היינו אמורים לקבל את הדירה ב- 30.12.13 אך לא התקבלה כל הודעה על כך. מבירור טלפוני מול החברה נמסר כי נשלח לנו מכתב בדואר(שלא הגיע) כי עקב סופת השלגים מסירת הדירה תדחה. וגם לא ציינו עד מתי? אך דאגו לציין כי החריגה שלהם אינה מהווה עילה לקבלת פיצוי! האם זה נכון? והאם לא אמורה לצאת הודעה בדואר רשום זמן מה לפני מסירת הדירה?

  השב
 • 14:38, 29 בדצמבר 2013

  מיה שלום,
  כפי שאת כבר יודעת הזכאות לפיצויים על פי חוק המכר (המתוקן) חלה החל מהיום ה- 60 ואילך.
  ואולם, בסעיף 5(ג) לחוק נקבע כי:
  "על אף האמור בסעיפים קטנים (א) ו-(ב), הצדדים לחוזה המכר רשאים להסכים כי הסעיפים הקטנים האמורים לא יחולו על איחור במסירה שנגרם כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו."
  יוצא - כי על מנת להשיב על שאלתך יש לבחון את הוראות החוזה ביניכם ולאחר קריאתו לשאול האם סביר יותר שבית משפט יראה באירוע השלג האחרון אירוע חריג שהוא בבחינת "כוח עליון" או שהמדובר בסופת חורף שהייתה חזקה מהרגיל - אך בתוך מסגרת הצפיות שהיה על הקבלן לצפות באופן סביר.
  אני יכול לשתף בהערכתי ולפיה אפשר וביהמ"ש לא יראה בסופה לעניין זה "כוח עליון" המאריך את המועדים הקבועים בחוק (גם אם קבעתם בהסכם ביניכם את ההתניות הדרושות על פי סעיף קטן (ג) הנ"ל, שכן, סביר לקבלן לצפות הפסקת עבודה של מספר ימים בשל אירוע שלג באזורים המועדים לכך ולעניין זה אפשר שעוצמת הסופה לא משפיע כל כך (שכן גם בשלג סביר ורגיל הייתה העבודה מופסקת).
  כאמור - אנו נמצאים כאן עמוק באזורים האפורים בהם מכריע בסופו בית המשפט בין הצדדים ואין לדעתי הנ"ל משקל טוב יותר כלשהו מדעתו של כל אדם או עו"ד אחר.
  בברכה
  חיים מן, עו"ד ומגשר
  02-6246777

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.