ביטוח כספי רוכש דירה על הנייר מקבלן / חברת בניה - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • ראדה רחמים

  נשלח ע"יראדה רחמים 19:45, 1 בפברואר 2014

  שלום. ברצוני להקבל הבהרה לגבי הסוגייה הבאה: רוכש דירה על הנייר אמור לקבל מהקבלן בטוחות מסויימות שפורטו בתקנות חוק המכר, בין היתר נכתב כי הקבלן יוכל לקבל מהרוכש מכספים ללא מתן בטוחה אלא אם קצב התשלומים יהי רק בהתאם לחו המכר , כלומר ארבעים אחוז בגמר הרצפה של הקומה הראשונה וכו׳. מכאן אם אני מבין נכון הרוכש יכול לשלם לקבלן עד שלב הטייח תשעים אחוז ממחיר הדירה , מה קורה אם הקבלן נכנס בשלב זה לכינוס נכסים וכידוע הרוכש הוא ללא כל עדיפות בסדר הקדימויות של הנושים, יש מצב שהוא יפסיד את הדיר לנושים. האם אני טועה?? לתשובתכם אודה. רחמים.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  יואב סלומון,מנהל הפורום

  23:33, 1 בפברואר 2014

  רחמים, שלום רב,
  לא דייקת בתיאור התקנות: האפשרות לגבות כספים בהתאם להתקדמות הבנייה אינה "ללא בטוחות" אלא מחייבת רישום הערת אזהרה או שעבוד או בעלות לטובת הקונה, באופן שזכות הקונה בדירה תהיה עדיפה על זכויות נושים אחרים.

  תגובה
 • 20:35, 2 בפברואר 2014

  תודה לכבודו על התשובה.
  אולם למיטב הבנתי, וכן חשיפתי למקרים בהם לרוכש הייתה הערת אזהרה ,אולם ברגע האמת התברר כי כוחה של ההערה הנ״ל חלש,יש מצב שנושים מסויימים יכולים להסיר את ההערה וכן בעסקאות קומבינציה בעל הקרקע יודע לדאוג שערכה של ההערה יהיה שואף לכלום.
  מאחר והוא לא נותן הכסכמה כי בעל ההערה יהיה בעדיפות עליו.
  לצערי נראה כי תשלומים בהתאם להתקדמות הבינ היא אופצייה הגרועה ביותר לרוכש.
  אודה לך אם תתקן אותי.
  רחמים.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  יואב סלומון,מנהל הפורום

  22:06, 2 בפברואר 2014

  רחמים, שלום רב,
  כמובן שאם הערת האזהרה נחותה היא אינה מהווה בטוחה טובה. החוק קובע אפשרות של הערת אזהרה כבטוחה בתנאי שלא נרשמו שעבוד, עיקול או זכות צד שלישי שיש להם עדיפות על ההערה.
  גם לערבות בנקאית לפי חוק המכר יש חסרונות, בגלל ניסוח התנאים למימושה וכן משום שהרבה פעמים החזרת הכסף ששולם אינה מפצה את הקונה כי מחירי הדירות עלו באופן ריאלי בין החתימה על חוזה הרכישה ובין המועד בו מומשה הערבות הבנקאית. השאלה איזה סוג בטוחה עדיף תלויה, לדעתי, בפרטי העסקה והנכס הספציפיים ולא הייתי קובע שתמיד עדיפה בטוחה מסוימת.

  תגובה
 • 20:18, 3 בפברואר 2014

  תודה על התשובה הממצה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.