קיום תנאי חוזה - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • בן ציון

  נשלח ע"יבן ציון 11:15, 8 ביוני 2014

  שלום עו"ד סלומון ראשית אני מודה לך על התשובות לשאלות שלי מקודם יש לי עכשב שאלה שלפי דעתי היא גם שאלה עקרונית האם בי"מ יכול לחייב אותי לקבל מוצר שלא לפי המפרט שהוזמן בחוזה ומודגש באופן מיוחד בהצעת המחיר ששני הצדדים חתומים עליה וזה נספח בלתי נפרד מהחוזה. בהצעת המחיר, מול כל פריט ופריט כתוב מתוצרת קליל (מדובר על נגרות אלומיניום), כשמפורט כל חלון ודלת כולל תריסים ולא מצוין שוו"ע ובאף מקום בחוזה אין איזכור שמוכנים לקבל לשוו"ע לשום דבר. גם הקבלן וגם מחוו"ד של מומחה ביה"מ מודים שהתריסים לא יוצרו מפרופילי קליל. כמו כן בחוזה יש סעיף שכתו שההצעה כוללת עמידה במפרט טכני המבוסס על הספר הכחול ויכלול כמה תוספות ספציפיות. אם כך, בסעיף 12.04.00 במפרט הטכני כתוב, כל מוצרי האלומיניום ייבוצעו כנדרש במסמכי החוזה ובתקנים המתאימים, המוצרים יתאימו למיון, לסיווג ולכינוי אשר צויינו במפרט המיוחד בהתאם לתקני המוצר. אני שואל שאלה זו, כי לפי דעתי זו שאלה עקרונית אם ביה"מ מחויב לתנאי החוזה, או שכל שופט יכול להחליט לפי מצב רוחו. לפי דעתי, אם הזמנתי מרצדס ונתנו לי סוברו ויגידו שגם היא נוסעת בי"מ יכול לחייב אותי לקבל אותה, גם לו היו נותנים במקום המרצדס ב.מ.וו, כשאני הזמנתי ורוצה לקבל מרצדס. האם יש חוק המצדיק את דרישותי שביה"מ מחוייב לו. ועוד שאלה, האם המפרט הטכני שבספר הכחול נחשב כחוק. אני מודה לך מראש, בן ציון

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  יואב סלומון,מנהל הפורום

  16:26, 10 ביוני 2014

  בן ציון, שלום רב,
  החוק קובע שבית המשפט לא יאכוף את החוזה או את ההתחייבות החוזית אם האכיפה היא בלתי צודקת בנסיבות העניין. מכיוון שהאלומיניום הוא פרט אחד בבניין, בהחלט יכול להיות שאם בית המשפט ימצא שקיבלת שווה ערך או שווה ערך בקירוב הוא יקבע שזה לא צודק לחייב את הקבלן להחליף את האלומיניום ויקבע, במקום זה, פיצוי כספי (אם מה שקיבלת פחות בערכו, או גורם איזו שהיא אי נוחות וכיו"ב). זה אינו דומה למי שהזמין מרצדס וקיבל סובארו, אלא דומה יותר למי שהזמין מרצדס עם צבע מטאלי וקיבל מרצדס עם צבע לא מטאלי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.