בעיית צנרת בבניין משותף - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
 • קובי

  נשלח ע"יקובי 23:43, 10 במאי 2016

  בניין משותף בן 5+ שנים לבעלים של דירה (מושכרת לדיירים מתחלפים) בבניין שלי יש בעיית צנרת. הבעיה ידועה מספר שנים אבל פחות הטרידה את השוכרים הקודמים. הם גילו שבשביל לפתור אותה צריך לשבור קיר אצל שכן בדירה בקומה מתחתם. 1. האם השכן מחוייב לאפשר להם ( העבודה רבה וידרשו לשבור אריחים שכנראה כבר לא בנמצא) ? , יש אפשרות למעקף שיעבור בגינת השכן אבל הוא מתנגד 2. האם יש אחריות קבלן ? 3. האם לוועד יש אחריות במידה והקבלן לא מבצע את התיקון ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  עו"ד יואב סלומון,מנהל הפורום

  10:10, 19 במאי 2016

  קובי, שלום רב,
  תשובה ספציפית לשאלתך דורשת עיון במסמכים – חוזי הרכישה מהקבלן, תשריטים, תיק הבית המשותף (אם נרשם בית משותף) וכיו"ב. על כל פנים, עקרונית אם יש הכרח בשבירת הקיר כנראה שהשכן יצטרך לאפשר זאת, אבל השכן זכאי שהמצב אחרי התיקון יהיה כמו שהיה קודם, ואם אין אריחים מהסוג המותקן יהיה צריך להחליף את כל האריחים.
  לפי שאלתך יש אפשרות אחרת – של מעקף דרך הגינה. מכיוון ששני השכנים מתנגדים כנראה שהדרך לפתור את הבעיה היא לפנות למפקח על בתים משותפים בתביעה שתכלול את שני השכנים ושם יוחלט מה לעשות.
  אני מבין שהצינור הוא חלק ממערכת הצינורות המספקת מים לדירות ואז הוא רכוש משותף, ובאחריות ועד הבית.
  בהתחשב בגיל הבניין, כבר אין אחריות לקבלן. גם אם יצליחו להוכיח שהליקוי כבר היה בתקופת האחריות הקבלן יטען שחוסר הטיפול גרם להחמרה (טיעון סביר כשמדובר בצנרת מים) ולכן אי הטיפול במשך שנים משחרר אותו מהאחריות.
  כאמור, מדובר רק בעקרונות. ייתכן שהמסמכים הרלוונטיים נותנים פתרונות אחרים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.