הגשת תביעת ערעור וראייה חדשה - פורום ועדות רפואיות

שאלה חדשה
 • יגאל

  נשלח ע"ייגאל 18:27, 11 בנובמבר 2013

  שלום אני נכה צהל די ותיק עם מתחת ל10 אחוזים בגלל פציעה אורטופדית.הוכרו לי במהלך השנים שתי פגימות אורטופדיות(עיקרית ומובסת) לאחרונה עברתי הליךך של ערעור בוועדה הראשונה על פגימה אחת מתוך השתיים ונדחיתי. בימים אלה האחרונים מצאתי מסמך שהוצא על יד משרד הבטחון בזמנו לגבי הפגימה עליה לא ערערתי ועלפיה נראה לי שאני זכאי ליותר אחוזי נכות מאלו שהוקצו לי על פגימה זו שכאמור לא תייחסתי אליה בערעור האחרון. אני מבין שבוועדה העליונה אליה פני מועדות אני יכול לערער רק על הפגימה בה דנה הוועדה האחרונה. שאלתי היא איך ניתן לתבוע על הפגימה האחרת שלגביה יש לי "ראייה חדשה "(האם מסמךישן של משרד הבטחון המאשר פגימה שכזו אכן מהווה "ראייה חדשה"?) האם במסגרת הערעור אני יכול לכרוך את שתי הפגימות האם עליי להגיש בנפרד תביעת ערעור ודרישה לבדיקה מחודשת של אחוזה הנכות לפגימה הנוספת האם הדבר נתון לשיקול דעתו של יו"ר הוועדות. תודה שמוליק

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרב וייס-קרטיה

  מרב וייס-קרטיה, עו"ד,מנהל הפורום

  11:36, 12 בנובמבר 2013

  שלום לך;
  ככלל, ניתן להגיש ערעור לועדה רפואית עליונה על ועדה רפואית מחוזית רק בגין פגימות שנידונו בועדה המחוזית.
  מתיאור המקרה שלך עולה כי, קיים ברשותך מסמך לפיו היית זכאי לנכות גבוהה יותר. בענין זה, עליך להגיש בקשה להחמרת מצב על מנת שהועדה תבדוק האם מצבך היום מצדיק קביעת נכות גבוהה יותר. לא ניתן להסתמך על מסמך המתאר את מצבך הרפואי בעבר, שכן תפקידה של הועדה הרפואית לקבוע את מצבך הרפואי נכון ליום הועדה, ועל כן, אין מסמך "ישן" רלוונטי למצבך היום.
  באשר לשאלת "הראיה החדשה", מבלי להיכנס לגופו של ענין, (מאחר והסיפור שאתה מתאר אינו רלוונטי כלל ל"ראיה חדשה") "ראיה חדשה" תחשב ככזו, אם לא עמדה בפני נותן ההחלטה הקודמת, כלומר, אם המסמך שאתה מתאר היה בתיק הרפואי, הוא לא יכול להיחשב כ"ראיה חדשה", וזאת כמובן מבלי להיכנס לגופו של ענין, מכיוון שאין לי מספיק פרטים למקרה הקונקרטי.

  תגובה

מעמדה של ועדה רפואית הוא כמעמד ערכאה שיפוטית המוסמכת לקבוע את דרגת נכותו של הנכה במשרד הביטחון. על בסיס קביעת דרגת הנכות האמורה, נקבעות הזכויות המגיעות לנכי צה"ל.
פורום זה עוסק  בכל הסוגיות המשפטיות הקשורות להליכים בפני הועדות הרפואיות שבמשרד הביטחון והביטוח הלאומי. בין היתר, יהיה מענה לשאלות בענין זימון, הכנה נכונה  וייצוג בפני הועדות הרפואיות הנ"ל כולל ערעורים לועדות רפואיות עליונות (משרד הביטחון) וועדות רפואיות לעררים (ביטוח לאומי), הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי על החלטת הועדה הרפואית העליונה (משרד הביטחון) וערעורים לבית הדין האזורי לעבודה על החלטה של ועדה רפואית לעררים (ביטוח לאומי) . 
קראו בנושאועדה רפואית: עצות מעשיות