חובת הגילוי בהיבט של מאפייני המחלה וכדורים שנוטלים - פורום ועדות רפואיות

שאלה חדשה
 • א

  נשלח ע"יא 17:39, 31 במאי 2015

  לגורם מבטח הוגשה תביעה לנכות בגין מחלת נפש, בה הגורם המבטח נתבקש לקבוע כל שנדרש על יסוד מסמכים בלבד. בתביעה נתבקש גם להגדיל את הקצבה בהתאם לנכה סיעודי. .לתביעה הנ"ל שהוגשה צורפה חוו"ד פסיכיאטרית ומכתב נלווה, שבשניהם פורטו מאפייני המחלה (לדוג' : כי בגין המחלה החולה סובל ממחשבות שווא, דמיונו ראיה,ועוד.....) אציין שמאפיין מוכר נוסף של מחלה זו הינו זעם- אלא שבמכתב הנלווה לתביעה ובחוות הדעת לא פורט / לא צויין : א) שהמחלה הנ"ל מתאפיינת אצל החולה הנ"ל גם בזעם/התקפי זעם , והתפרצויות. ב) שהחולה נוטל גם תרופות הרגעה. אציין שעניין הזעם וההתפרצויות ונטילת כדורי הרגעה צויינו בפני ביטוח לאומי במסגרת תביעה לשירותים מיוחדים ורשומים בדו"ח הביטוח הלאומי. ועניין הזעם אף צויין בפני רופא מסויים שטיפל בזמנו בחולה ונמצא בתיק הרפואי הנ"ל. עוד אציין שמסמכי הביטוח הלאומי לגבי שירותים מיוחדים לא נמסרו לגורם המבטח בתביעה שהוגשה לו- אלא רק נאמר לגורם המבטח, במכתב הנלווה שצורף לתביעה, ש: "הביטוח הלאומי קבע כי החולה זקוק לעזרה באכילה,רחצה, וכולי...... וכי הוא נדרש להגדיל את קצבת הנכות בהתאם לנכה סיעודי" השאלה היא: האם תיווצר בעייתיות כלשהיא כאשר הגורם המבטח (באמצעות דו"ח שירותים מיוחדים ו/או התיק הרפואי) יווכח שהנ"ל (עניין הזעם, ההתפרצויות, ועניין נטילת כדורי הרגעה) לא צויינו בפניו בתביעה בכלל: לא במכתב הנלווה ולא בחות הדעת הפסיכיאטרית שנלוותה לטפסי התביעה ? האם "תגלית" זו מצד הגורם המבטח תחשוף את החולה לטענות כלשהם מצד הגורם המבטח לדוג' לטענת אי גילוי, או טענה אחרת ? ככל שישנה עם זה בעייתיות כלשהי, איך ניתן לתקן אותה ולמנוע אותה מראש- האם שליחת דו"ח שירותים מיוחדים לגורם המבטח שבו בין היתר מפורטים תלונות החולה לגבי זעם וכדורי הרגעה, יכול לפתור את העניין. או שבגלל שמדובר במאפיין מוכר של המחלה -אין חובה שבתביעה ובחוו"ד רפואית יצויינו מלוא המאפיינים מהם סובל החולה? וכל סוגי הכדורים שהחולה לוקח? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרב וייס-קרטיה

  עו"ד מרב וייס קרטיה,מנהל הפורום

  10:49, 1 ביוני 2015

  שלום, קשה לי להתייחס באופן ספציפי למקרה, אם כי , ניתן לשלוח מכתב מתקן לכל גורם נדרש.

  תגובה

מעמדה של ועדה רפואית הוא כמעמד ערכאה שיפוטית המוסמכת לקבוע את דרגת נכותו של הנכה במשרד הביטחון. על בסיס קביעת דרגת הנכות האמורה, נקבעות הזכויות המגיעות לנכי צה"ל.
פורום זה עוסק  בכל הסוגיות המשפטיות הקשורות להליכים בפני הועדות הרפואיות שבמשרד הביטחון והביטוח הלאומי. בין היתר, יהיה מענה לשאלות בענין זימון, הכנה נכונה  וייצוג בפני הועדות הרפואיות הנ"ל כולל ערעורים לועדות רפואיות עליונות (משרד הביטחון) וועדות רפואיות לעררים (ביטוח לאומי), הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי על החלטת הועדה הרפואית העליונה (משרד הביטחון) וערעורים לבית הדין האזורי לעבודה על החלטה של ועדה רפואית לעררים (ביטוח לאומי) . 
קראו בנושאועדה רפואית: עצות מעשיות