השתלבות ברשימת מועמדים להשתלת כבד בחו"ל - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • כ

  נשלח ע"יכ 12:06, 15 באוקטובר 2012

  אדם שנמצא ברשימת המתנה להשתלת כבד ומחכה הרבה זמן. כיצד ניתן להשתלב ברשימת מועמדים להשתלה בחו"ל ובאילו מדינות קיימת כמות גדולה יותר של איברים להשתלה? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  14:45, 15 באוקטובר 2012

  שלום,
  הדרך הטובה ביותר היא לפנות לקופת החולים בה חבר החולה ולברר האפשרות לביצוע השתלה בחו"ל. מכיוון שכידוע, יש מחסור גדול באיברים בישראל, הרי שבשלב כלשהוא (תלוי במצב הרפואי) מאשרות מרבית קופות החולים בארץ ביצוע השתלת כבד בחו"ל, שאם לא כן החולה, חס וחלילה, ילך לעולמו.
  למרבית הקופות הסכמים עם בתי חולים באירופה, בארה"ב וגם בדרום אמריקה.
  הפניה צריכה להיות לאותו הגורם בקופת החולים המטפל במימון טיפולים בחו"ל (יש כזה בכל אחת מארבעת קופות החולים בישראל).
  עוד חשוב לדעת שבמרבית מדינות העולם קיימת מכסה מינימלית להשתלות איברים ל"זרים", כך שלדוגמה בקהילה האירופית מאד קשה לישראלי לקבל איבר להשתלה, אם בכלל.
  הרבה בריאות.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.