כניסה לרשימת מועמדים להשתלת כליה בחו"ל - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • גילה

  נשלח ע"יגילה 13:47, 27 בנובמבר 2013

  יש לי חברה שסובלת מהכליות והיא עושה דיאליזה 3 פעמים בשבוע מס' שנים. המצב הבריאותי שלה לא תקין. היא מתקשה ללכת, לעלות במדרגות וכו'. כליה אחת לא עובדת בכלל והכליה השנייה בקושי. היא לא מועמדת לעבור השתלת כליה בארץ. האם יש דרך להכניס אותה לרשימת מועמדים להשתלה בחו"ל? אם כן , כיצד עושים את זה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  10:57, 28 בנובמבר 2013

  גילה שלום,
  השתלת כליה בחו"ל היא ענין מסובך ומשתנה בהתאם למדינה שבה רוצים לעבור את ההשתלה. מנסיוני, בארצות הברית זמן ההמתנה להשתלה עומד גם הוא על מספר שנים ואינו שונה מישראל, באירופה בכלל לא מוכנים להשתיל ישראלים (בשל העדר הדדיות), והאפשרויות היחידות העומדות בפני חולים כדוגמת חברתך היא ביצוע השתלה במספר מדינות מועט המבצעות השתלת כליה לזרים בעלויות לא מבוטלותת.
  חשוב להבהיר כי בהתאם לחוק השתלת איברים שנחקק בשנת 2008 גם השתלה בחו"ל המבוצעת בניגוד להוראות חוק השתלת איברים (קרי השתלה שמשולמת תמורה כספית כנגד "קניית" האיבר) איננה חוקית. מכאן שבמרבית המדינות בהן ניתן למצוא מרכז רפואי שיקבל את חברתך להשתלה מדובר, ככל הנראה, בהשתלה שספק אם היא עומדת בתנאי החוק.
  לצערי המסקנה היא שהאפשרות לעבור השתלת כליה חוקית בחו"ל היא כמעט אפסית, והעצה היחידה שאני יכול לתת בענין היא לפנות לקופת החולים או לחברת הביטוח בה מבוטחת חברתך בנסיון לקבל מהם שמות של אנשים או ארגונים העוסקים בתאום וטיפול בהשתלות בחו"ל (יש כאלו) ולהמשיך את הברור מולם.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.