התחלת תהליך השתלת ריאות בחו"ל - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • גילת

  נשלח ע"יגילת 21:02, 5 בינואר 2014

  שלום אבי הוא כבן 62 הסובל ממחלת הפיברוסיס, הוא מחובר לחמצן 24 שעות ביממה ואינו מסוגל לעשות אף פעולה. הוא מועמד להשתלת ריאה בארץ אך ההמתנה קשה. כיצד ניתן להחיל תהליך של השתלת ריאה בחו"ל? למי לפנות? במה זה תלוי/כרוך? אשמח לקבל פרטים תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  09:13, 6 בינואר 2014

  גילת שלום,
  תהליך של ביצוע טיפול רפואי בחו"ל אמור להתחיל אצל הרופא המטפל, אשר אמור לקבוע שלושה : (א) הצורך הרפואי בטיפול עצמו ; (ב) העובדה שהטיפול הינו להצלת חיים ; (ג) הטיפול אינו ניתן לביצוע בישראל.
  הלכה למעשה בכל אחת מהקופות ישנו גורם שאחראי על אישור טיפולים בחו"ל ועם האישור הרפואי האמור צריך לפנות לאותו הגורם. חלק מהרופאים מכירים את הגורמים הללו ופונים אליהם ישירות. חלק מהרופאים יתנו לך את האישור וישלחו אותך לקופה.
  הקופה תבחן את הבקשה בהתאם למסמכים הרפואיים, ולרוב גם תשוחח איתכם, ותתן את החלטתה האם היא מממנת את הטיפול בחו"ל, אם לאו (וזאת להבדיל משאלת מציאת תורם ריאות, שהיא בעייתית בפני עצמה).
  ככל שהחלטת הקופה היא שלילית ניתן לפנות לועדת ערר במשרד הבריאות שיכולה לחייב את הקופה לממן את הטיפול בחו"ל, ככל שהיא תמצא שאכן מתקיימים התנאים בחוק המזכים בכך.
  מקווה שקצת עשיתי לך סדר, והרבה בריאות

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.