השתלת כליה בחו"ל - עלות כספית - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • בני

  נשלח ע"יבני 14:36, 25 בספטמבר 2014

  מעוניין לעזור לחבר הזקוק להשתלת כליה בחו"ל. אין לו ביטוח מעבר לקופ"ח רגילה. כמה כסף צריך לגייס? איך נכון וחוקי לאסוף את הכסף? עצות נוספות יתקבלו בברכה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  09:02, 2 באוקטובר 2014

  בני שלום,
  עלות השתלת כליה בחו"ח משתנה ממקום למקום, ובעיקר תלוי במקום ביצוע ההשתלה והאם מדובר בהשתלה מתורם חי או מת. ככל שמדובר בתרומה מן החי ללא תמורה (תרומה אלטרואיסטית) - הרי שניתן לבצעה בישראל במימון קופת החולים ולאחר קבלת אישור הועדה המתאימה.
  ככל שמדובר בתרומת כליה בחו"ל מתורם חי בתמורה - הרי שזו אסורה בהתאם לחוק השתלת איברים משנת 2008.
  השתלות מהמת בחו"ל ללא תמורה - נתקלות בתור ממתינים גדול ולרוב אורכות מספר שנים, והבעיה היא יותר במציאת איבר ומדינה המוכנה להשתיל ישראלים מאשר מימון ההשתלה.
  אני מציע שתפנה את חברך לקופת החולים בה הוא חבר, לגוף העוסק בהשתלות וטיפולים בחו"ל, לרוב הם יוכלו לכוון אותו ולענות על מלוא השאלות.
  רק בריאות.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.