נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

מאבקי שליטה בחברות

בעת ניהול מאבק שליטה בחברה יש לפעול בנחישות, אך גם בזהירות המתחייבת

מאת: עו"ד משה כאהן | | 2
מאבקי שליטה בחברות

לשליטה בחברה, ערך כלכלי ברור. שווי מניות קבוצת השליטה, גבוה תמיד ובאופן משמעותי, משווי המניות האחרות. זוהי "פרמיית השליטה", המשולמת תמורת היכולת לכוון את פעילות החברה, את אופן חלוקת רווחיה, ולמנות את העומדים בראשה.

עינינים אלו עומדים לרוב גם במרכזם של מאבקי שליטה בין בעלי מניות.
סכסוכים אלו אינם קלים לפתרון, במיוחד בחברות בהן לא נעשו מראש הסדרים פורמליים למניעת מבוי סתום בניהול החברה (Deadlock ), עקב היות בעלי המניות- המייסדים, חברים קרובים או בני משפחה.
בחברות כאלו, מתפרצים גם מטענים רגשיים עמוקים העלולים להשפיע על עוצמת הסכסוך ומשך התנהלותו.

פעולות כגון: מניעת חלוקת דיבידנד, הדחת נושאי משרה מכהנים, שינויי תקנון ועוד, עשויות להחשב כלגיטימיות, כל עוד נעשו בהתאם להסכמים ולתקנון.

ברם, כל פעולה חד צדדית שנוקט צד לסכסוך, חייבת להשתקף גם בראי של טובת החברה, שאם לא כן, הוא עלול להיחשף לתביעות אישיות.
פעולה קיצונית כגון סירוב
גורף לחתום על הוראות תשלום לספקים ולעובדים, או פעולה אחרת הגורמת לפגיעה קשה ביחסי החברה עם צדדים שלישיים, והנעשית מטעמים הקשורים לסכסוך - אסורה.

דירקטורים ונושאי משרה חייבים בחובת אמון ראשונית כלפי החברה, ולא כלפי קבוצת בעלי המניות מכוחה הם פועלים.

הפסיקה הכירה גם בחובות אמון של בעל מניות כלפי משנהו והדין גם מאפשר הושטת סעד לבעלי מניות המיעוט אשר "קופחו" בידי הרוב.
דרך מקובלת לפתרון מאבקי שליטה הינה באמצעות פנייה לבוררות, שדיוניה לרוב אינם פומביים. ניהול הסכסוך בבית המשפט, מאידך, יאפשר "הצצה" מיותרת, ללקוחות החברה, לספקיה, לעובדיה ולציבור הרחב.
פתרונות נפוצים לסיום מאבקי שליטה בחברות כוללים: רכישת אחזקות באמצעות מנגנון - Buy Me Buy You) BMBY ), או על ידי מינוי מעריך חיצוני לקביעת שווי החברה, רכישת אחזקות על ידי גורם חיצוני או הפרדת פעילויות.

הדרך לפתרון במאבקי שליטה עשויה להיות ארוכה ומורכבת, אולם טוב יעשו הצדדים הניצים באם יקפידו להמנע מ"לשפוך את התינוק עם המים" ומלגרום לחברה לנזק שאינו בר תיקון.

* משרד עו"ד משה כאהן מציע שירותים משפטיים מגוונים בתחומי המשפט העסקי, ייצוג בעסקאות מסחריות מורכבות ובעסקאות נדל"ן, כמו גם ייצוג בתביעות אזרחיות בבתי משפט ובבוררויות.
טלפון: 03-6914775 דוא"ל: office@kahn.co.il

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
 עו"ד משה כאהן

קבע פגישה עם
עו"ד משה כאהן

בעל למעלה מ-20 שנות ניסיון כעורך-דין עסקי בייצוג חברות מקומיות וזרות, לרבות חברות בינלאומיות מובילות, ממגוון רחב של ענפי תעשייה...

לפרופיל המלא