נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

חוק ההפלות - סקירה

נושא ההפלות הוא נושא רגיש וטעון - האם אכן יש צורך באיש דת בוועדה להפסקת הריון, או שיש דווקא להקל על אותן נשים, שמתמודדות גם כך עם מצב נפשי לא פשוט?

חוק ההפלות - סקירה

החוק בישראל קובע, כי כל אישה המעוניינת לבצע הפלה, נדרשת להתייצב בפני ועדה להפסקת הריון שבסמכותה לאשר או לדחות את הבקשה. כיום, על פי תקנות משרד הבריאות מונה, הוועדה רופא נשים, רופא מקצועי ועובד סוציאלי, כשלפחות אחת מהשלושה היא אשה.

לאחרונה התחוללה סערה ציבורית, סביב הצעות החוק שהגישו לאחרונה, כל אחד בנפרד, חברי הכנסת יהודה גליק (ליכוד) ועבד אל־חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), שמבקשות להכניס איש דת לוועדה במטרה להגביל את מספר ההפלות המבוצעות בישראל. מנגד מקדמת חברת הכנסת עליזה לביא יחד עם יו"ר מרץ זהבה גלאון, הצעת חוק שמבקשת לשנות את המנגנון הקיים כיום ולהקל על נשים המבקשות לעבור את ההפלה. 

המצב הקיים פוגע בזכותה ובחרותה של אישה לקבל החלטות על גופה. בנוסף הוא מאלץ נשים רבות לשקר בוועדה, כדי לענות לקריטריונים מוגדרים ולא רלוונטיים

מהם הקריטריונים לאישור הוועדה להפסקת הריון?

סעיף 316 לחוק העונשין קובע, כי הוועדות להפסקת הריון רשאיות לדון רק בבקשות שבהן גיל ההריון אינו עולה על 24 שבועות מלאים (כאשר גיל ההריון עולה על 24 שבועות, הדיון עובר לוועדה מיוחדת), ומפרט את המקרים המקנים לוועדה סמכות לאשר הפסקת הריון:

• כאשר גיל האשה הוא מתחת לגיל 18 או מעל לגיל 40.

• כאשר ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי, מגילוי עריות, או שאינו מנישואין.

• כאשר הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.

• במידה שהמשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לאישה נזק גופני או נפשי.

איה כורם וחה"כ דב חנין
חה"כ עליזה לביא
קרדיט: יוני בלום

לדברי חה"כ עליזה לביא מ"יש עתיד": "המצב הקיים פוגע בזכותה ובחרותה של אישה לקבל החלטות על גופה. בנוסף הוא מאלץ נשים רבות לשקר בוועדה, כדי לענות לקריטריונים מוגדרים ולא רלוונטיים, או מאלץ אותן לפנות למקומות פרטיים, יקרים, ולעתים לא חוקיים". 

ההצעה שמקדמת חברת הכנסת עליזה לביא יחד עם חברת הכנסת זהבה גלאון, מבקשת לשנות את המנגנון הקיים כיום ולחלק את תקופת ההריון לשלושה חלקים, בהתאם לגיל העובר

הצעת חוק להקלה בקריטריונים להפסקת הריון

ההצעה שמקדמת חברת הכנסת עליזה לביא יחד עם חברת הכנסת זהבה גלאון, מבקשת לשנות את המנגנון הקיים כיום ולחלק את תקופת ההריון לשלושה חלקים, בהתאם לגיל העובר: 

• נשים שנמצאות בשלב של עד סוף השבוע ה-13 להריון -  תקופה שבה אין חיות לעובר לפי ההגדרה הרפואית, ובה מתבצעות כ - 90% מההפלות כיום, יוכלו להפסיק את ההריון לפי רצונן, ללא צורך בוועדה. 

• נשים שנמצאות בהריון בין השבועות 14-23 - הפסקת ההריון תהא טעונה את אישור הוועדה, על סמך עילות רחבות מאלו שבחוק כיום. ההתאמות הספציפיות יעשו בתקנות לאחר אישור החוק, במידה שיאושר, כשהמטרה היא להרחיב את האישור גם לסיבות אחרות בגינן יכולה אשה לרצות להפסיק הריון, אשר אינן עונות על ארבעת הקריטריונים הקבועים כיום בחוק (סיכון בריאותי לאישה או לעובר, הריון לפני גיל 17 או אחרי גיל 40, הריון מחוץ לנישואין או הריון שנכפה בגין סיבות פליליות (אונס או גילוי עריות). 

• נשים שגיל ההריון שלהן עולה על שבוע 24, שבו נחשב העובר בר־חיות - בשלב זה יהיה צורך באישור ועדה מורחבת, שמרחב שיקול דעתה באישור הפלות מצומצם יותר.

חה"כ לביא מתנגדת בכל תוקף להצעה לצרף איש דת לוועדה להפסקת הריון. לדבריה: ההצעה תחיל החמרות נוספות על אשה המעוניינת להפסיק את ההריון

צירוף איש דת לוועדה להפסקת הריון

עם הגשת הצעת החוק להוספה של איש דת לוועדה (רב או קאדי, בהתאם לדתה של המבקשת), הסביר ח"כ עבד אל־חכים חאג' יחיא, כי הוא מודאג מהעלייה בשיעור ההפלות בקרב נשים ערביות-מוסלמיות, דרוזיות וערביות־נוצריות שפונות לוועדה להפסקת היריון, בעוד שבקרב נשים יהודיות נרשמת ירידה. ח"כ חאג' יחיא הציג את הנתונים בפני ח"כ יהודה גליק וביקש ממנו שיצרף הצעה משלו, להוספת רב עבור הנשים היהודיות. 

חה"כ לביא מתנגדת בכל תוקף להצעה לצרף איש דת לוועדה להפסקת הריון. לדבריה: "ההצעה תחיל החמרות נוספות על אשה המעוניינת להפסיק את ההריון. מדובר בוועדה בירוקרטית, לא דתית, ומה שצריך זה להקל על אותן נשים ולוותר על הוועדה בשלבי ההריון המוקדמים ובטח שלא להחמיר. תמוה בעיני שגברים שאין להם הכלים והיכולת להבין את המשמעות של נשיאת הריון לא רצוי, מבקשים להחיל החמרות נוספות על גופה של אישה.

הרי, גם נשים דתיות שמעוניינות להתייעץ עם איש דת, עושות זאת לפני שהן מגישות את הבקשה. לוועדה הן מגיעות אחרי הרהורים רבים, ואחרי שכבר נמלכו בדעתן ואין מקום להקשות עליהן עוד". 

ככלל ברוב המדינות ישנה התייחסות פלורליסטית ופתוחה לנושא ההפלות, המתבססת על ההנחה שנשים הן בעלות מנדט על גופן ויכולות להחליט עבור עצמן האם לבצע הפלה

מה קורה בעולם בנוגע להפסקת הריון?

חוקי ההפלות משתנים ממדינה למדינה, אולם ככלל ברוב המדינות ישנה התייחסות פלורליסטית ופתוחה לנושא ההפלות, המתבססת על ההנחה שנשים הן בעלות מנדט על גופן ויכולות להחליט עבור עצמן האם לבצע הפלה. במקרים רבים יש צורך במפגש עם ועדה להפסקת הריון, אך גם במקרה הזה מדובר בתהליך פורמלי ולרוב מאושרות ההפלות מסיבות רבות. 

לפי מחקר שנערך לפני מספר שנים על ידי ארגון הבריאות העולמי, שיעורי ההפלות הנמוכים ביותר הם בעולם המערבי, שם לנשים יש מנדט לגבי הפלות, וההפלות בחלק מהמדינות הן חוקיות לאחר אישור רפואי או אישור של ועדה להפסקת הריון. לעומת זאת, בארצות מזרח אירופה, אשר בחלקן נושא ההפלות אינו מוסדר ואינו חוקי, נרשם שיעור ההפלות הגבוה ביותר- 43 הפלות ל-1000 נפש.

אחד הנתונים החשובים והקשים ביותר שעולים מהדו"ח מתייחס להפלות מסוכנות, שמתקיימות בסתר או במוסדות שאינם מאושרים על פי חוק. לפי המחקר, שיעור ההפלות המסוכנות עלה מ-44% בשנת 1995 במדינות מתפתחות ל-49% בשנת 2008. נתון עצוב שבא לידי ביטוי במחקר מציין, כי 47,000 נשים מתו בשנת 2008 כתוצאה מהפלות מסוכנות ולמעלה מ-8 מיליון נשים בכל רחבי העולם סבלו ממגוון סיבוכים רפואיים, חלקם חמורים מאוד.

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
הצעת חוק כבוד האדם חוק העונשין
יערית טרבלסי, כתבת משפטי

קבע פגישה עם
יערית טרבלסי, כתבת משפטי