משפטי– זאפ
משפטיגירושין ודיני משפחהגירושין בישראלגירושין בהסכמה - נתיב פעולה מהיר ואפקטיבי

גירושין בהסכמה - נתיב פעולה מהיר ואפקטיבי

מהו היתרון הגדול של גירושין בהסכמה על פני גירושין "רגילים"? האם דרך זו מבטיחה שבני הזוג והילדים יפגעו פחות?

18.12.14
תאריך עדכון: 18.12.14
4 דק'
גירושין בהסכמה - נתיב פעולה מהיר ואפקטיבי

להליכי גירושין בישראל מתלווה לרוב גם קושי פסיכולוגי ורגשי (כמו גם הכלכלי והפיננסי) שעלולה להיות לו השפעה  לא רק על בני הזוג הנפרדים אלא גם על ילדיהם וקרוביהם. 

 על פי הנתונים הרשמיים לשנת 2013, כפי שפורסמו על ידי בתי הדין הרבניים, כ-11,200 זוגות מתגרשים בישראל בכל שנה (ומדובר בעלייה עקבית של כ-5.8% מאז שנת 2010). עם נתונים כאלה, אין זה פלא שרבים תוהים איך עוברים גירושין בשלום ואיך צולחים את טלטלת הפרידה עם "מינימום נזקים ברכוש ובנפש". 

למציאת עורכי דין גירושין באינדקס משפטי

אמנם התשובה לכך מורכבת ומשתנה ממקרה למקרה, אך דבר אחד ברור כמעט לכל העוסקים בתחום- גירושין בהסכמה נהנים מיתרונות רבים לעומת מאבקי גירושין בבית המשפט. בכתבה זו נסקור בקליפת אגוז את הטעמים המרכזיים לכך. 

השפעת סיום הקשר על הילדים

גירושין בהסכמה הם הדרך הטובה ביותר לסיים את חיי הנישואים, והדברים נאמרים ביתר שאת בגירושין עם ילדים. מחקרים אשר בדקו את הנושא עמדו לא אחת על ההשלכות שיש להליכי גירושין על הילדים המשותפים. אגב, השלכות אלה אינן נוגעות רק להיבטים פסיכולוגיים וחברתיים, אלא גם משפיעים על רווחתם הכלכלית של הילדים ועל הקשר שלהם עם הוריהם ביום שלאחר מתן הגט.

היבט חשוב נוסף שיש להתייחס אליו מבחינת הילדים הוא אופי הקשר שנותר בין ההורים לאחר הפרידה. מאבקים משפטיים רצופים בפסקי דין והחלטות ביניים עלולים להביא את ההורים ל"קו הסיום" כאשר הם מותשים, מאוכזבים ובעיקר כעוסים. מכאן, הדרך לנתק בין ההורים או לתקשורת לקויה היא קצרה. מיותר לציין, כי יש לכך גם השפעה ישירה על הילדים (ובמיוחד על ילדים קטינים, אך גם על בגירים כמובן). לעומת זאת, גירושין בהסכמה יכולים בהחלט לאפשר להורים לנהל לאחר הפרידה מערכת יחסים סבירה. הליכי גירושין בהסכמה יכולים לשים את הילדים במרכז מבחינת סוגיות קריטיות לגביהם כגון משמורת, הסדרי ראיה, מזונות ועוד. 

גירושין בהסכמה זולים יותר

תוצאות מחקר אשר פורסמו לאחרונה במגזין החדשות היוקרתי US News & World Report, ואשר עסקו בהיבטים הכלכליים של הגירושין, הצביעו על נתונים שלא ניתן להתווכח עמם. גירושין בהסכמה "זולים" יותר בכ25%-50% מהליכי גירושין בבית המשפט. 

גירושין פוגעים כמעט באופן מיידי בחוסן הכלכלי של הצדדים (או לפחות של אחד מהם), במיוחד כאשר הפערים בין הבעל והאישה משמעותיים מבחינת נכסים והשתכרות. במקרים אלה, מאבקים משפטיים עלולים לגרום לתוצאות שאינן מתאימות לצדדים ביום שאחרי. הוסיפו לכך את העלות הגבוהה של ההליך המשפטי, היקר משמעותית מהליך של גירושין בהסכמה, והרי לפניכם מתכון בטוח למצוקה פיננסית. 

במסגרת גירושין בהסכמה, שני הצדדים פורטים את מלוא זכויותיהם ונכסיהם ומחלקים את "העוגה" בצורה הטובה ביותר. חשוב להדגיש, כי גם כאשר הגירושין מתבצעים אל מול מגשר, וגם כאשר הצדדים מיוצגים על ידי עורכי דין ועורכים הסכם גירושין, טווח הפעולה מבחינת חלוקת הרכוש הוא רחב. הצדדים אינם חייבים להיצמד להוראותיו הדווקניות של חוק יחסי ממון ויכולים למשל לקבל החלטות אשר יקלו על חייהם לאחר הפרידה. 

גירושין בהסכמה - נתיב פעולה מהיר ואפקטיבי

ההחלטה להתגרש איננה החלטה קלה ותמיד היא מלווה בתחושות מעורבות. גירושין בהסכמה הם נתיב פעולה אשר מאפשר לבני הזוג לבצע את המהלך בצורה הטובה, המהירה, האפקטיבית והצודקת ביותר. התהליך נעשה בהסכמה ובאמצעות שיחות משותפות ללא הטחת האשמות הדדיות על ידי עורכי דין מול שופט או דיין. כמו כן, מדובר בהליך עם שקיפות רבה אשר אמינות ורצון טוב עומדים בבסיסו. בניגוד להליכי גירושין בבית המשפט, גירושין בהסכמה אינם מאופיינים במאבק יצרי אלא בתפיסה בוגרת המקפידה לראות גם את היום שאחרי הגט. 

פסק דין של גירושין הוא סוף פסוק?

בני זוג רבים אינם מודעים לכך שגם גירושין שהגיעו לכדי מאבק משפטי ופסק דין אינם בהכרח סוף פסוק. פעמים רבות, קיום פסק הדין של הגירושין איננו מתבצע במלואו וזאת בשל נסיבות שונות כגון הקמת תא משפחתי חדש, התבגרות הילדים, שינויים במצב הכלכלי, מעבר מקום מגורים וכד'. אמנם הפרמטרים הללו נכונים גם לגבי זוגות אשר התגרשו בהסכמה, אך מחקרים מצביעים על כך שלהסכמי גירושין סיכוי טוב יותר להיקלט באורח החיים השוטף. 

גירושין בהסכמה – יתרונות יחסיים ומוחלטים

גירושין בהסכמה הם ללא ספק אפיק נכון וטוב המציע שורה של יתרונות יחסיים ומוחלטים לעומת גירושין בבית משפט. בדומה לכל מחלוקת משפחתית, ככל שהדברים מסתיימים בהסכמה בין הצדדים, כך הסיכוי שהמחלוקת לא תעלה בעתיד- גדול יותר. זאת, כאשר מדובר בגירושין, ובפרט בגירושין עם ילדים משותפים. 

עו"ד גילה עיני בפייסבוק

 

 

עו"ד ומגשרת גילה עיני

עו"ד ומגשרת גילה עיני

משרדה של עו"ד מגשרת גילה עיני נותן מענה לכלל הסוגיות בדיני המשפחה לרבות: גישור להסכם גירושין, גירושין בשיתוף פעולה, הסכמי ממון, ייצוג בבית משפט ובית דין רבני, גירושין, משמורת, משמורת משותפת, מזונות ילדים, מזונות אישה, ידועים בציבור, אפוטרופסות, אבהות, חלוקת רכוש, איזון משאבים, פרוק שיתוף, צוואות וירושות.

דיני משפחה וגירושין, מזונות, אבהות, ירושות וצוואות, ידועים בציבור, חלוקת רכוש, גירושין, גישור

האם מאמר זה עזר לך?

צרו קשר
שם*
אימייל*
טלפון*
סיבת הפנייה
עו"ד ומגשרת גילה עיני

לקבלת ייעוץ מעורך דין השאירו פרטים

שם*
אימייל*
טלפון*
סיבת הפנייה