נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

מכבי לא תממן לחולת סרטן טיפול ניסיוני

בית הדין הארצי קבע, כי אשה חולת סרטן לא זכאית לקבל ממכבי מימון של טיפול בשל היותו נסיוני.

מאת: מערכת משפטי| | 2
מכבי לא תממן לחולת סרטן טיפול ניסיוני

בית הדין הארצי לעבודה קיבל ערעור שהגישה קופת חולים מכבי על פסק דינו של בית הדין האזורי בת"א, אשר קבע כי אשה חולת סרטן לא זכאית למימון הטיפול המבוקש על ידה במסגרת סל הבריאות בשל היותו טיפול ניסיוני, אך היא זכאית לקבל את מימון הטיפול מכח חברותה בביטוח המשלים של מכבי- "מגן זהב".

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום ביטוח לאומי

לחצו כאן לקריאה מורחבת בנושא זכויות עובדים

מבוטחת של מכבי, בת 71, חלתה בגידול ממאיר במוח בעקבותיו עברה ניתוח להסרת הגידול.  לאחר מכן היא קיבלה טיפול רפואי בתרופה בשם טמודל בשילוב הקרנות. עם זאת, הטיפול נכשל והמחלה לא נסוגה. הרופאה המטפלת של החולה פנתה למכבי וביקשה שמכבי תממן לחולה טיפולים נוספים בטמודל, כחלק ממחקר קליני שמתבצע בבית חולים איכילוב, בו נבחן בין השאר, טיפול בתרופה בשם אווסטין, ביחד עם טיפול בטמודל , אולם מכבי דחתה את הבקשה בטענה כי מדובר בטיפול ניסיוני שאינו כלול בסל הבריאות. ע"פ דברי הרופאה המטפלת ובעלה של החולה, הטיפול שיפר את מצבה.
בית הדין האזורי לעבודה קבע, כי מכבי צריכה לממן את הטיפול המשולב (בטמודל ובאווסטין) במסגרת  הביטוח המשלים. בית הדין נימק את קביעתו בכך שדי בכך שהטיפול בטמודל הוא טיפול רשום בפנקס התכשירים בישראל בהתאם לתקנות הרוקחים, ואין משמעות לכך, שהמינון של טמודל בטיפול המשולב הוא שונה מהמינון המקובל, כפי שמופיע בעלון לרופא.

מכבי הגישה ערעור על קביעה זו, וטענה כי החלטתה לא לממן את הטיפול  המשולב בנסיבות הקיימות  היא סבירה. לטענת מבכי, ע"פ תקנות הרוקחים, טיפול ניסיוני אינו טיפול רשום, ולכן מקומו אינו בסל הבריאות וגם לא בביטוח המשלים.

טענת מכבי התקבלה

השופט ד"ר עמירם רבינוביץ' קבע בערעור, כי השילוב של הטמודל עם תרופה נוספת (אווסטין) במינון שונה, וודאי שלאחר טיפול קודם שנכשל, יוצר למעשה תכשיר חדש, שמצריך בקשה לרישומו בפנקס התכשירים.
" במקרה הנוכחי על פי חומר הראיות, התרופה המשולבת טרם הוכיחה את בטיחותה ויעילותה, היא טרם נרשמה, ולכן שיקול דעת מכבי לא לכלול אותו בסל הביטוח המשלים  - סביר", נכתב בפסק הדין.

בהתאם לכך, הערעור של מכבי התקבל, והשופט ציין כי על אף שהתוצאה קשה ומצערת, מכבי לא חייבת לממן לחולה את הטיפול המשולב במסגרת הביטוח המשלים.

רוצים לקרוא את פסק הדין? תקדין - פסק דין

(ע"ע 407-09 מכבי שירותי בריאות נ' .  ג. ר.) 
• בשם המערערת: עו"ד אסף רנצלר ; עו"ד עזגד שטרן  ; עו"ד ניר נורדן
• בשם המשיבים: עו"ד אלי פישר, עו"ד טל זרקו

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
בית הדין הארצי לעבודה מימון טיפולים רפואיים ביטוח בריאות
מערכת משפטי

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא