פיטורין לאחר לידה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • ליטל

  נשלח ע"יליטל 12:56, 22 בספטמבר 2014

  יש לי כמה שאלות: 1. האם לחישוב פיצויי הפיטורין מתחשבים גם בתקופה בה הייתי בחופשת לידה על הילד הראשון? 2. אם אחרי הלידה אני מודיעה שאני לא חוזרת אני זכאית לפיצויי הפיטורין? 3. אם היו לי משכורות שונות במהלך תקופת ההפקדות לקופה החישוב לפיצויים זה עדיין וותק*משכורת אחרונה ומעביד סופג את ההפרש בגין עלית שכר על הסכומים שהופקדו? (אני לא חתומה על סעיף 14)

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  16:23, 22 בספטמבר 2014

  1. לפי חוק עבודת נשים חופשת הלידה לעובדת בעלת ותק של שנה לפחות היא בת 26 שבועות לפחות ממועד הלידה (העובדת רשאית לקצר למינימום של 14 שבועות) שבו אסור למעביד להעביד את העובדת. עובדת בהריון רשאית להתחיל את חופשת הלידה עד 7 שבועות לפני מועד הלידה המשוער. עובדת בותק פחות משנה חופשת הלידה היא 14 שבועות. תקופת חופשת הלידה מובאת בחשבון לצורך זכויות התלויות בותק אצל המעביד.
  2.סעיף 7(א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע כי עובדת שהתפטרה, תוך 9 חודשים מיום שילדה, על מנת לטפל בילדה, יראו את התפטרותה, לענין חוק זה, כפיטורים. לפיכך, לשם בחינת זכאות העובדת לפיצויים, יש לבחון, בעת ההתפטרות עצמה, האם מדובר בהתפטרות לשם טיפול בילד. זכות זו שמורה גם לאב אם נתקיים בו אחד מאלה: 1. בת זוגו של העובד הועסקה במשך 6 חוד' רצופים לפחות בסמוך לפני יום התפטרותו ; 2. הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית מחמת נכות או מחלה של בת זוגו; 3. בת זוגו של העובד הייתה עצמאית במשך שנה רצוף לפחות בסמוך לפני יום הלידה או בסמוך לפני קבלת הילד לאימוץ ולא הפסיקה את עיסוקה לצורך טיפול בילד.
  3.במקרה בו השכר החודשי השתנה מדי חודש עפ"י מס' ימים/שעות - יש לחשב את "השכר החודשי" לעניין פיצויי הפיטורים עפ"י ממוצע הימים/השעות ב-12 החודשים האחרונים לעבודה, כפול התעריף היומי/השעתי האחרון.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.