המעסיק אינו מפריש את רכיב הפיצויים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • ישראל

  נשלח ע"יישראל 13:09, 22 בספטמבר 2014

  שלום, אני עובד בחברה פרטית קטנה 15 שנה. מתחילת עבודתי הופרשו עבורי לקופ"ג 5% עובד + 5% מעביד בלבד. פורמט זה נמשך עד עצם היום הזה , אציין שעברתי לפני שלוש שנים לקרן פנסיה. בתלוש השכר מצויין סעיף פיצויים 8.3% רק בשנים האחרונות , בודאות מלאה לא הופרש עבורי בעבר שום סכום עבור קרן פיצויים מרכזית או בכל מסלול אחר . המעסיק איש מבוגר שאינו מוכן ליישר קו עם חוק פנסיה חובה משנת 2008 למרות פניותיי אליו בעבר. למעשה אני "כלוא" במקום העבודה ללא יכולת לקבל שום פיצוי. האם יש לי עילה להתפטר ולתבוע פיצויים עבור 15 שנות עבודה עקב אי הפרשת כספים ברכיב הפיצויים?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  16:29, 22 בספטמבר 2014

  חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהשתנו לרעה תנאי עבודתו או שתנאי עבודתו הם כאלה שלא ניתן לדרוש ממנו להמשיך לעבוד בתנאים אלה, לרבות במקרה של הפרת זכויות העובד, רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר. כאשר מתפטר עובד בטענה להרעת תנאים או דרישה להמשך עבודה בתנאים לא סבירים, עליו לתת הזדמנות למעביד לתקן את ההרעה או את המצב הנטען ואם לא תוקן, על העובד להוכיח זאת על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים. עפ"י סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, אם עובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, התפטרותו תזכה אותו בפיצויי פיטורים (אם העובד בעל וותק של שנה ומעלה בעבודה). על עובד להעמיד את המעביד על כוונתו להתפטר עקב הרעה בתנאי עבודה בטרם יתפטר מעבודתו, ולאפשר למעביד לנסות לתקן את ההרעה, כאשר מדובר בנסיבות שבידי המעביד לשנותן(ד"מ 361448/99 בן אליער מאיר נ. ק.ל.א סחר והנדסה בע"מ). במקרה שבו הסיכוי שההרעה המוחשית בתנאי העבודה תבוטל הוא מזערי, לא מוטלת על העובד חובת להתרות בפני המעסיק על כוונתו להתפטר. בע"ב 7855/07 שי גלד נ' ג. ג. אולפני ישראל ירושלים בע"מ (ניתן ביום 5.1.2009). חשוב לציין כי ניתוק יחסי העבודה צריך להיעשות תוך זמן סביר. במידה ויעבור זמן ארוך יותר מזמן סביר הדרוש בשביל העובד כדי להתייעץ ולשקול את המצב יכול שיראו זאת כהשלמה. יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי הנתונים הספציפיים לקבל החלטה נכונה.תהליך קבלת ההחלטות לקראת החלטה על סיום עבודה או במקרה של חשש מפיטורים משפיע מאוד על זכויות העובד במהלך סיום עבודתו. לכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי טרם קבלת ההחלטות הנוגעות לסיום העבודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.