קנס בגין עזיבת מקום עבודה - ללא קורס הכשרה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אלונה

  נשלח ע"יאלונה 13:01, 29 בדצמבר 2014

  שלום, בעלי החל לעבוד ב- 9/2014 במקום עבודה חדש בו חתם על התחייבות לשנת עבודה. לא השתתף בקורס הכשרה מכיוון שעבר קורס דומה לפני שהתקבל לעבודה (מטעם שיקום מקצועי). יש לציין כי המעסיק מעוניין לפטרו ולא הוא מתפטר מרצונו, ולמרות זאת רוצים לחייב אותו בתשלום הקנס. האם חוקי? אפשר להתנגד? אודה לתשובתך.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  11:27, 30 בדצמבר 2014

  הלכה פסוקה היא שלמעבידים יש זכות להתנות את ההכשרה של העובד במימון העלות שלה או בהתחייבויות אחרות אומנם אלו צריכות לעמוד במבחן של סבירות ומידתיות.באופן זה המעביד יכול לקבוע שאם העובד מתפטר במהלך ההכשרה או זמן קצר לאחריה, אזי על העובד יהיה להשיב גם את עלותה וגם את השכר שקיבל בזמן הקורס. כל זאת, כאשר העלות היא ביחס הולם לסכום שהוא אמור לחייב את העובד עבור הקורס. במקרים שזה אינו מצב הדברים, בתי הדין לעבודה מוסמכים להתערב ולהנמיך את סכום השיפוי.פיצוי מוסכם על עזיבה מוקדמת או החזר הוצאות הכשרה הם ניכויים נפוצים המוטלים על עובד המתפטר בטרם תקופה שנקבעה מראש בחוזה.
  ככלל ניכויים אלה מותרים על פי חוק. ניכוי זה אינו חוקי בכל אחד מהמקרים הבאים: 1.הוא מוטל על העובד בלא שניתנה לו הכשרה כלשהי עם תחילת עבודתו.2. ניתנה הכשרה בתחילת העבודה, אולם אין קשר בין גובה הפיצוי לעלות ההכשרה. על המעסיק להוכיח עלות ההכשרה באמצעות קבלות או חשבוניות. 3. עובד שפוטר או שהתפטר בנסיבות המזכות בפיצויי פיטורים או בשל הפרת חוזה – לא יישא בפיצוי מוסכם או בהחזר הוצאות הכשרה. למשל, עובד שהתפטר מעבודתו כי הובטחו לו תנאים שלא קוימו, עובד שהתפטר מסיבות בריאותיות ועוד. 4. לא ניתן לחייב עובד בתקופת עבודה בלתי סבירה, ביחס לאופי העבודה, לענף ולהכשרה שקיבל העובד. למשל: מאבטח שקיבל הכשרה של כמה ימים, לא ניתן לחייבו בקנס אם עזב בטרם חלפו שנתיים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.