האם ההתחייבות היא חוקית? - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אדי

נשלח ע"יאדי 08:49, 2 בפברואר 2015

שלום, לפני כשלושה חודשים התחלתי לעבוד במקום עבודה פרטי וקטן העוסק במכירות (מוקד), למקום הגעתי דרך חברת כח אדם. לאחר חודש החתימו אותי על טופס התחייבות לחצי שנה על סך 5,000 ש"ח, ונאמר לי שזה על הכסף מה ששולם לחברת כח האדם, ושאם לא אחתום אפוטר לאלתר. משיחה שערכתי עם חברת כח האדם, נאמר לי שאין כל קשר בין הסכום שהם גובים מהחברה לביני, ושלדעתם זהו סוג של קנס שספק אם הוא חוקי. בנוסף, לא הושקע בי שום קורס והלמידה הייתה עצמאית מהאזנה לשיחות של אחרים, כמו כן לא היה ביני לבין המעביד חוזה עבודה מסודר, רק טופס 101 וכתב ההתחייבות. מכיוון שההתחייבות איננה בגין הכשרה, האם היא חוקית? והאם אפשר בכלל לקנוס אותי על הכסף שהם שילמו לחברת כח האדם?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

15:37, 2 בפברואר 2015

בד"כ התחייבות לתקופה מנומקת בהכשרה. היה והמעביד מכשיר את העובד ומשקיע בעובד משאבי זמן וידע – יש הצדקה לחייב את העובד לשלם למעביד את עלויות ההכשרה אם העובד לא משלים תקופה מינימאלית של עבודה (= "קנס"). גובה הקנס ומשך התקופה תלויים במהות ההכשרה. ככל שההכשרה מורכבת יותר ועלויותיה גבוהות יותר כך מוצדק לקבוע קנס גבוה יותר ותקופת מינימום ארוכה יותר. בפסיקה נטו לתת תוקף להתחייבות סבירה ובמיוחד כאשר הקנס שהוטל על העובד שלא השלים את תקופת המינימום היה פרוגרסיבי (נמוך יותר ככל שתקופת העבודה היתה ארוכה יותר). מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בנושא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.