נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
מיכל

משכורת 13

לאחר פיטוריי קיבלתי מהמעסיק פיצויים ללא חישוב "משכורת 13". למעשה היה מדובר בתוספת קבועה שניתנה לי במשך 9 שנים ברציפות , התוספת היתה קבועה ולא תלויה בדבר ובנוסף, במהלך השנים גם הסכום עלה בהתאם להעלאת משכורתי. האם לא היה צריך לחשב גם את התוספת הנ"ל בתשלום הפיצויים? בתודה מראש.

item.Author מנהל הפורום עו"ד גל גורודיסקי

מרכיבי השכר לחישוב פיצויי פיטורין הינם: שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית. בפסיקה נקבע כי כל רכיב שהוא בגדר "תוספת" (משכורת 13 יכולה להיחשב כ"תוספת"), לא יהווה חלק מהשכר הקובע לפיצויים. יחד עם זאת, נקבע כי יש לבחון אם התוספת היא "תוספת אמיתית" או לא. אם מדובר ב"תוספת אמיתית", היא לא תהווה חלק מהשכר הקובע לפיצויים, אולם אם מדובר בתוספת שהיא תוספת פקטיבית אשר למעשה מהווה חלק מהשכר היסודי עצמו, הרי שבמקרה כזה היא כן מהווה חלק מהשכר הקובע לפיצויים. נראה כי מאחר ומשכורת שלוש עשרה לא באה במנין הרכיבים שנמנו בתקנה 1 לתקנות פיצויי פיטורים אין להביאה בחשבון פיצויי הפיטורים.

מיכל

תודה על תשובתך המהירה והמפורטת. עיינתי בתקנה 1 לתקנות פיצויי פיטורים וראיתי שקיימת תקנה 1 א' העשויה להצדיק את תביעתי לתשלום הפיצויים עבור משכורת 13 ששולמה לי כאמור, בקביעות וללא התניה .

item.Author מנהל הפורום עו"ד גל גורודיסקי

מרכיבי השכר לחישוב פיצויי פיטורין: שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית. עמלה/פרמיה/בונוס-הוכרה בפסיקה כתוספת שיש לקחת בחשבון בעניין פ"פ והודעה מוקדמת. חריג- בונוסים או עמלות שניתנים על בסיס תפוקת עובדים ולא תפוקה אישית או כאשר מדובר בבונוס המותנה ברווחיות המעסיק. כאשר תוספת ניתנת באופן פיקטיבי היא תחשב חלק מהשכר לצורך פיצויי פיטורים. למשל תוספת רכב למי שאין רכב. שווי שימוש או גילום שווי שימוש של ביגוד או מתנות הוכרו בפסיקה כתוספת ולא כשכר. אחזקת רכב - כל עוד מדובר בתשלומים המשמשים החזר לכיסוי הוצאות הרכב של העובד, ומותנים בתנאי, הם לא יחשבו כחלק מהשכר לצורך חישוב פיצויי הפיטורים. אולם, אם יוכח כי התשלום שכונה "אחזקת רכב" היה למעשה חלק מהשכר הרגיל של העובד שנעטף באיצטלה של החזר הוצאות רכב, ייחשבו אלה כשכר רגיל לצורך החישוב. כך נקבע בדב"ע נד/243-3 (פד"ע כח 83). שעות נוספות - תשלום מותנה שאין לכלול אותו בשכר, גם לא תוספת שעות נוספות גלובלית. רק כאשר התוספת היא פיקטיבית בתלוש יש לחשב כחלק משכר היסוד ולא כתוספת. תוספת משמרות - בע"ב 912684/99 בלקין דמיטרי נ. נ.י.א. עבודות מתכת בע"מ, נפסק כי בחישוב פיצויי הפיטורים יש להביא בחשבון את השכר ששולם לעובד בעד שעות העבודה במשמרת לילה, אולם יש להעמיד את השכר בעד אותן שעות על גובה שכר העבודה הרגיל, בנטרול התוספת ששולמה לתובע בעד עבודה במשמרת לילה. תוספת בעד עבודה בשבת/בחג - נראה כי בחשבון פיצויי הפיטורים יש לקחת בחשבון רק את גובה שכר העבודה הרגיל, ולא לכלול את התוספות המשתלמות בעד העבודה בשבת/בחג.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום דיני עבודה