נהג הסעות עצמאי ותביעת עבודה... - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • איתן

  נשלח ע"יאיתן 12:38, 5 ביולי 2015

  שלום, יש בבעלותי מיניבוס קטן ואני עובד לפרנסתי כנהג הסעות עצמאי. עבודות הנסיעה שלי מתקבלות עפ"י רוב מחברות נסיעה גדולות, אשר מזמינות אותי לבצע עבורן נסיעות. בסוף כל חודש אני מוציא לחברה חשבונית מס (המפרטת את מס' הנסיעות שביצעתי כפול התעריף שהוסכם ביננו לנסיעה בודדת) עם החשבון הסופי, ומקבל בהתאמה צ'ק. בארבעת החודשים האחרונים, לא קיבלתי את שכר נסיעותיי מחברה לה אני נותן שירות כנהג במשך 10 שנים, וזאת בטענה המופרכת שהפרזתי בדיווח מס' הנסיעות, למרות זאת, המשכתי לבצע נסיעות על בסיס זה שהסדרן הבטיח לי ש"הכל יהיה בסדר" ושנגיע לפתרון מוסכם. עד היום לא הגיעו עימי לפתרון ועדיין לא קיבלתי דבר! יש לציין כי החוק מחייב אותי להיות רשום בחברת נסיעות לצורך בקרה ופיקוח, ומשכך אני רשום בחברה החייבת תמורת סכום מסויים שאני משלם לה מידי חודש. שאלותיי: 1. האם בנסיבות העניין, למרות שאני מוציא לחברה חשבוניות מידי חודש אוכל להיחשב כעובד החברה? 2. היכן אוכל לתבוע את שכר עבודתי – בימ"ש השלום או ביה"ד לענייני עבודה? 3. האם אוכל לתבוע גם פיצויי הלנת שכר או שמדובר רק ברכיב שיוכל לתבוע עובד שכיר של החברה? תודה רבה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  12:24, 6 ביולי 2015

  השאלה באם מתקיים יחסי עובד ומעסיק איננה נתונה להסכמת הצדדים אלא היא מסקנה מתוך בחינת מערכת היחסים כפי שהיתה בפועל בין הצדדים. הפסיקה קבעה שהאופן שבו הגדירו הצדדים את מערכת היחסים ביניהם איננה קובעת את מעמדו של אדם כעובד וגם לא אופן התשלום. לכן, למשל, תשלום בחשבונית איננו אומר, כשלעצמו, שאין מדובר ביחסי עובד ומעסיק. בנסיבות בהן יש מחלוקת לגבי מעמדו של אדם כעובד מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה.
  לאחר הבנה של המצב המשפטי בעניינך יהיה ניתן להמליץ היכן להגיש את התביעה.
  אם תוגש התביעה בבית הדין לעבודה יהיה ניתן לשקול איך לתבוע את פיצויי ההלנה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.