פיטורים בזמן טיפולי פוריות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • סלעית

  נשלח ע"יסלעית 08:21, 22 ביולי 2015

  עובדת שהודיעה למעסיקה על טיפולי פוריות ולאחר מספר ימים המעסיק זימן אותה לשיחת אישית שבה נאמר כי הוא שוקל לזמנה לשימוע על סמך אי שביעות רצון מתיפקודה. (זאת לאחר שחצי שנה לפני נערכה שיחת הערכה שבה הוא אמר כי הוא מצפה שהיא תיזום יותר בעבודה ותיקח חלק יותר פעיל בהובלת תהליכים ארגוניים). העובדת בסופו של דבר זומנה לשימוע על בסיס אותן עילות ונאמר כי המעסיק שוקל לפטרה בשל אי שביעות רצון מתיפקודה. לעובדת נודע כי טרם השימוע בוצע (חודש לפני) המעסיק פירסם משרה על מנת להחליף את אותה עובד ואף ראיין מועמדות למשרה. שאלתי היא, האם השימוע בוצע שלא כדין - שלא בנפש חפצה ובתום לב? בנוסף, האם היא מוגנת עקב היותה בתהליך של טיפולי פוריות? חשוב לציין כי ההחלטה שהתקבלה לאחר השימוע היא לסיים את העסקתה במידה וכמובן יהיה אישור ממשרד הכלכלה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  11:18, 22 ביולי 2015

  בהקשר זה, חשוב לציין כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר אפלית עובד או דורש עבודה מחמת טיפולי פוריות. זאת ועוד, חובתו של מעסיק המעוניין לפטר עובד לזמן אותו לשימוע, הן במגזר הפרטי והן בציבורי. בהזמנה לשימוע על המעסיק להודיע לעובד על הכוונה לפטרו והסיבות לכך. לכל עובד זכות להיות מיוצג בשימוע ע"י עו"ד. במהלך השימוע על המעסיק לשמוע בתום לב ובנפש חפצה את טענותיו של העובד ולערוך רישום של השימוע, ולא רק כדי לצאת ידי חובה, לאחר שההחלטה כבר התקבלה. מעסיק שלא נוהג בהתאם לאמור, נוהג שלא כדין והפיטורים עשויים להחשב כפיטורים שלא כדין המזכים את העובד בפיצוי, ובמקרים קיצוניים אף בהחזרה לעבודה.
  מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בנושא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.