• 6 באוגוסט 2015

ביטול חוזה עבודה לפני תחילת עבודה

שלום,

חתמתי על חוזה עבודה סטנדרטי ויש לי תאריך שאני אמורה להתחיל לעבוד. מה קורה אם מסיבה מסויימת אני רוצה לבטל את החוזה ולא להתחיל לעבוד שם? הם יכולים לעשות לי בעיות? לתבוע אותי? מה אני אמורה להגיד במקום החדש?
    סיטואציה לא נעימה, אשמח להבהרות....

תודה
    אנה

6 באוגוסט 2015
  • מנהל הפורום עו"ד גל גורודיסקי 9 באוגוסט 2015

ביטול חוזה עבודה לפני תחילת עבודה

חוזה עבודה הינו חוזה אשר מטרתו להסדיר את זכויותיו וחובותיו של העובד אל מול מעסיקו. סוגיית חוזה העבודה איננה "נהנית" מחוק פרטני וספציפי, ועל כן חוזי העבודה נבחנים בהתאם לדיני החוזים הכלליים. למעשה, מטרתו העיקרית של חוזה העבודה הינה להגן על הצדדים מפני מחלוקות עתידיות ועל כן ישנה חשיבות של ממש לניסוח חוזה העבודה. בדומה לכל חוזה, גם חוזה עבודה אפשר להפר. הפרת חוזה עבודה יכולה לבוא לידי ביטוי בפיצויים במסגרת תביעה של הצד אשר נפגע מההפרה. יודגש כי הפרתו של חוזה עבודה יכול שתהיה על ידי המעביד (הרעת תנאים, פיטורים ללא הודעה מוקדמת כמוסכם בחוזה, תשלום שכר שלא כמוסכם בחוזה ועוד) או על ידי העובד (הפרת אי שמירת סודיות, הימנעות מעמידה במשימות אשר הוא חויב בהן בחוזה וכדומה). הזכות לפיצויים במקרה של הפרת חוזה נובעת מחוק החוזים (תרופות). ראשית, יש להוכיח הפרת חוזה. שנית, הצד אשר נפגע מהפרת החוזה צריך להוכיח את היקף הנזק ומידתו, ולאחר מכן את הקשר הסיבתי אשר בין הנזק ובין הפרת החוזה.

9 באוגוסט 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?