עלות הכשרה בגין התפטרות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 11:24, 8 בספטמבר 2015

  חברה מסויימת הכשירה אותי ללא תשלום (מצידי או מצידה) במשך 7 חודשים (5 ימים בשבוע) על תנאי שאחרי ההכשרה אעבוד אצלה במשך שנתיים או, במידה ואתפטר בשלב כלשהו אצטרך לשלם לה 50,000 ש"ח. חצי שנה לפני תום השנתיים החלטתי שאני רוצה להתפטר והחברה דורשת ממני את כל הסכום המלא. אשמח אם משהו יוכל לענות לי על כמה שאלות: 1. האם זה חוקי? ראיתי מלא תקדימים משפטיים שקובעים שהסכום חייב להיות יחסי לזמן שנותר לי, האם יש מצב שהם כן דורשים את העלות המלאה? 2. את ההכשרה עשיתי עם עוד כ12 אנשים וגם אם ישלמו לכל מרצה 1000 ש"ח ביום יצא שתכל'ס עלות ההכשרה לכל אדם היא פחות מ-15,000 ש"ח. איך אני מוכיח דבר כזה? האם החברה יכולה להמציא סתם מחיר ואני כבול אליו? 3. תוך כדי ההכשרה החברה סיננה חלק מהאנשים שלא היו מספיק טובים. האם היא יכולה לטעון שעלות ההכשרה היא גבוהה כל כך בגלל שתכל'ס בסופו של דבר רק 5 אנשים התחילו לעבוד אצלם ולא כל מי שעשה את ההכשרה? או שעלות ההכשרה היא ביחס למספר העוברים אותה? 4. בעיקרון החברה השתמשה בי כעובד קבלן אצל חברה אחרת, ואני יודע (בלי הוכחות) שהיא קיבלה עלי סכום כפול כל חודש ממה ששילמה לי, כך שגם 50 אלף הם כיסו תוך פחות מחצי שנה ואז במשך שנה הם רק קצרו עלי הון תועפות. האם גם במצב כזה אני אמור לשלם להם? או שמכיוון והם כיסו את כל העלויות שלהם אני פטור מהכל? תודה רבה!

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  14:13, 9 בספטמבר 2015

  • בהנחה שקיים הסכם לפיו המעסיק רשאי לקזז את עלויות ההכשרה במקרה שהעובד מפסיק עבודתו לפני תקופה מינימלית שהוסכמה, המעסיק לכאורה זכאי לקזז סכום זה, אולם, עליו להראות שהוא הוציא את ההוצאות שהוא דורש לקזזן בפועל ושהתקופה עליה נדרש העובד להתחייב הגיונית בנסיבות.
  • יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו, שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו, שהרי כל מעסיק מחויב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעסיק בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.
  • אין תוקף לפיצוי המוסכם שעה שהפסקת עבודתו של עובד היא ביוזמת המעסיק, שכן במקרה כזה הפסקת העבודה היא לא בשליטתו של העובד. לפיכך, להוראה לפיה אם תופסק העסקתו מסיבה כלשהי יידרש להחזר הפיצוי המוסכם - אין תוקף משפטי.

  תגובה
 • 16:28, 9 בספטמבר 2015

  מותר לו לקזז את העלות המלאה של ההכשרה למרות שכבר מימשתי את 3/4 מזמן ההתחייבות שלי?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אורנה שמריהו

מנהל הפורום: עו"ד אורנה שמריהו

עו"ד אורנה שמריהו עוסקת בדיני עבודה מזה למעלה מ- 15 שנה ומייצגת עובדים ומעסיקים מכל ענפי המשק. עו"ד
למידע נוסף

09-7796900 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.