שאלות בראיון עבודה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אלומה

  נשלח ע"יאלומה 23:28, 11 באוקטובר 2015

  גל שלום רב, לאחרונה התראיינתי למשרה מסויימת ובמהלך הראיון נשאלתי מספר שאלות שאינן לגיטימיות לטעמי: האם יש לי חבר,האם אני גרה עמו בכתובת שציינתי בקורות החיים, האם הוא עובד ובאיזה תחום. כבר במהלך הראיון ציינתי שהשאלות לא נראות לי רלוונטיות למשרה והתשובה שנעניתי בה הייתה היא שמטרתן להכיר אותי טוב יותר. מלבד זאת,ולאחר שעברתי את מסכת השאלות הזו צויינה בפניי עובדה שלא יידעו אותי קודם לכן לגביה- התחייבות של שנתיים למשרה המוצעת,ובמקרה של הפרת ההסכם קודם לכן-חיוב בקנס בגובה משכורת או שתי משכורות. השאלות שנשאלתי ממש לא סבירות בעיניי. האם ניתן לתבוע את המעסיק במקרה שכזה? האם הגיוני שמעסיק יגבה קנס בגין עזיבתו בטרם חלפו שנתיים? אודה לתשובותיך.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  10:32, 12 באוקטובר 2015

  1. יש לבחון האם מדובר בהפלייה מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.
  2. בהנחה שקיים הסכם לפיו המעסיק רשאי לקזז את עלויות ההכשרה במקרה שהעובד מפסיק עבודתו לפני תקופה מינימלית שהוסכמה, המעסיק לכאורה זכאי לקזז סכום זה, אולם, עליו להראות שהוא הוציא את ההוצאות שהוא דורש לקזזן בפועל ושהתקופה עליה נדרש העובד להתחייב הגיונית בנסיבות.
  יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו, שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו, שהרי כל מעסיק מחויב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעסיק בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.
  אין תוקף לפיצוי המוסכם שעה שהפסקת עבודתו של עובד היא ביוזמת המעסיק, שכן במקרה כזה הפסקת העבודה היא לא בשליטתו של העובד. לפיכך, להוראה לפיה אם תופסק העסקתו מסיבה כלשהי יידרש להחזר הפיצוי המוסכם - אין תוקף משפטי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.