המעסיק לא הפריש כספים לפנסיה .. - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 11:39, 2 בפברואר 2016

  שלום, מעסיקי לא הפריש לי שנה שעברה לפנסיה בחלק מהחודשים. אינני עובד אצלו כבר. עבדתי אצלו בערך 6 חודשים. כעת דרשתי ממנו שיפריש לפנסיה, האם חובה עליי להפריש בעצמי לפנסיה? מה אם אני מעוניין שרק הוא יפריש. הוא מבקש כתנאי להפרשה שאני אשלם לו כסף כמרכיב החלק שלי.. אשמח לדעת מה החוק אומר.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  09:34, 7 בפברואר 2016

  החל משנת 2008 יש חובה לכל מעסיק להפקיד לפנסיה בהתאם לשיעורים הקבועים בצו ההרחבה בדבר פנסיה חובה. זאת כאשר אין למעסיק חובה מכוח הסכם קיבוצי או צו הרחבה המקנה זכות טובה יותר לעובד.
  כאשר מעסיק אינו מפקיד לפנסיה קמה לעובד עילת תביעה נגד המעסיק בבית הדין לעבודה. הן בגין ההפקדות והן בגין שינוי במצב בריאותי שאינו מאפשר כיסוי או פיצוי. גם אם לא נפתח הסדר פנסיוני (קרן פנסיה או ביטוח מנהלים) וגם אם נפתח הסדר פנסיוני אך אינו משולם, העובד רשאי להגיש תביעה אישית לבית הדין לעבודה ולתבוע את ביצוע ההפקדות. במקרה שהמעסיק אינו מתקן את התקלה עובד יכול להתפטר בדין מפוטר. כאשר המעסיק מנכה משכרו של העובד ואינו מעביר את הכסף לקרן הפנסיה, מדובר בעבירה פלילית. כאשר מדובר בתופעה והמעסיק לא מפקיד לכלל העובדים ניתן להגיש תובענה ייצוגית נגד המעסיק. במקרה כזה המעסיק שאינו מפקיד עשוי להיות חייב גם בנזקים והפסדים שייגרמו לעובד אצל המעסיק החדש.

  תגובה
 • 08:51, 20 בנובמבר 2016

  המעביד לא הפריש לי לפנסיה לאחר חצי שנת עבודה ורק לאחר שנה הפריש לפנסיה מהשכר אך לא העביר את הכספים במשך ארבע חודשים ולא מוכן להכיר ב זה ובעקבות זאת הפסדתי בקרן הפנסיה כשלוש אלף שקל האם אני יכול להתפטר בדין מפוטר ולתבוע במקביל בבית דין לעבוד ה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.