התקנת מיקרופונים במקום העבודה ללא ידיעת העובד - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • נחמה

  נשלח ע"ינחמה 17:46, 10 בפברואר 2016

  שלום רב לאחרונה קרה מקרה חריג במקום העבודה יום בהיר אחר אנו באים למשרד ומגלים שהותקנו מצלמות ללא ידיעתנו קודם. יום אחד באה ביקורת של מס הכנסה הבעלים לא שהו במשרד ויש התקשרנו אליהם על מנת לידע. החוקרים המתינו לתשובה של איש מוסמך בעלים או רוח ובינתיים התחילו לשאול את העובדים שאלות שכמובן לא שיתפנו. לאחר מקרה זה נודע לעובדים שיש מיקרופונים במשרד ללא ידיעתנו והמעסיקים מאזינים מאחר וידעו כל פרט ופרט על בדיקת מס הכנסה. האם הדבר תקין? מאז אופי העבודה השתנה העובדים עובדים בפחד לא מדברים ומרוכזים רק בעבודתם. ראוי לציין שזה היה עוד לפני לא מרימות את ראשנו מהעומס. הדבר גורם לנו לחוסר ביטחון, הרגשה של חוסר כבוד מהמעסיק. התעמתתי עם המעסיק לנושא והוא אמר לי תוכיחי. בידי הוכחה שהוא מתוודה על קיום מיקרופונים במקום העבודה הכוונה היא לא להאזנות טלפונית אלא ממש התקנת מיקרופונים

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  12:00, 11 בפברואר 2016

  חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי הזכות לפרטיות הינה זכות בעלת מעמד חוקתי. הזכות לפרטיות מהווה אחת מהזכויות החשובות שבזכויות האדם בישראל.חוק היסוד קובע כי כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו, חוק הגנת הפרטיות קובע כי "לא יפגע אדם בפרטיות של זולתו, ללא הסכמתו". ההכרה בזכות לכבודו של האדם כוללת גם את זכותו של אדם כעובד לפרטיות במקום עבודתו.בסוגיית פרטיות בעבודה בתי הדין בכל מקרה ומקרה ובוחנים את האיזון שבין זכותו של המעסיק לעקוב אחר עובדיו בדרכים שונות אל מול זכותו החוקתית והחוקית של העובד לפרטיות. בתי הדין לעבודה קבעו כי החובה להגן על פרטיות העובד נובעת לא רק מהוראות חוק היסוד ומחוק הגנת הפרטיות אלא גם מתניה כללית בחוזה העבודה ומחובת המעסיק לפעול בתום לב.
  באופן עקרוני בתי המשפט פסקו כי מעקב באמצעות מצלמות אבטחה הנו כלי לגיטימי. זאת בתנאי שהעובד מודע לקיום ומיקום מצלמות האבטחה. בית המשפט קבע כי צילום סמוי של עובד פוגע בזכות העובד לפרטיות.
  באשר למיקרופונים-סוגיה זו הינה בעייתית כשלעצמה, כיון שהיא עומדת בניגוד לחוק האזנות סתר(אלא אם כן הגורם המצותת הינו גם צד לשיחה).מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בנושא..

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.