דרישה לעבודה בשבת מעובד שלא שומר שבת - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 08:14, 9 באפריל 2016

  שלום רב אני עובד בענף האבטחה במתקן בטחוני המחייב עבודה בשבת ומוחרג לצורך כך ע״פ חוק. מאבטח שהגיע לריאיון עבודה הצהיר שאינו יכול לעבוד במשמרות שבת/חג מטעמי דת והתקבל לעבודה עם הסכמה מצד המעסיק שלא לעבוד במשמרות שבת. לאחר מכן תוך כדי עבודה, התברר כי העובד אינו שומר שבת כלל, נוסע בשבת לטיולים בטבע ובעצם ״תפס טרמפ״ על טעמים דתיים. האם ניתן בדיעבד, כאשר ידוע שהעובד אינו שומר כלל את מצוות השבת באף צורה לדרוש ממנו לעבוד כמו כולם? מה ניתן לעשות במקרה מסוג זה? האם יש תקדימים? אודה להתייחסותכם. בברכה ותודה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  10:55, 10 באפריל 2016

  בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי.
  ככלל, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע בסעיף 9ג כי אסור להפלות קבלת אדם לעבודה רק כי הוא הודיע עם קבלתו לעבודה כי הוא אינו מסכים לעבוד ביום המנוחה השבועית. יחד עם זאת, סעיף 9ג(ב) לחוק קובע כי המעסיק רשאי לדרוש מהעובד שימסור לו תוך 7 ימים מיום הדרישה תצהיר בכתב ובו הפרטים המבססים את הודעתו ופרטים המעידים על על הכרתו הדתית ועל קיום מצוות דתו, ואם הוא יהודי - גם שומר על כשרות בבית ומחוץ לבית ולא נוסע בשבת. אולם, יש לבחון כאמור לאור ההסדרים החלים על העובד, לרבות בהתאם לצווי הרחבה והסכמים קיבוציים מתאימים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.