מקבלת משכורת שהיא פחות משכר מינימום - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אפרת

  נשלח ע"יאפרת 13:47, 9 במאי 2016

  שלום, בחורה (בת24) עובדת ברשת אופנה גדולה מזה כשנתיים. העבודה היא לפי שעות. העובדת מקבלת 23 ש"ח לשעה (שכר המינימום לשעה הוא 25 ש"ח). בנוסף, העובדת מקבלת עמלות על מכירות הבגדים כל חודש. כאשר העובדת פנתה למנהל שלה לשאול למה לא משלמים לה 25 ש"ח לשעה, התשובה היתה כי אפשר לשלם פחות מזה בגלל שיש גם תוספת עמלות על המכירות. ברצוני לדעת האם זה חוקי? האם אין חובה לשלם שכר מינימום לשעה, ללא כל קשר לתוספת עמלות? אודה לתשובה מקצועית בפורום.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  10:39, 10 במאי 2016

  לעניין זה, בית הדין קבע כי הבדיקה וההתחשבנות עם עובד, ששכרו משתלם על בסיס של עמלות, תיעשה מדי חודש בחודשו. עובד, ששכרו משתלם על בסיס אחר מיחידת זמן (עמלות וכיו"ב), ואשר הכנסתו החודשית מעמלות נמוכה משכר המינימום החודשי על פי חוק שכר מינימום כפי שיהיה מעת לעת, חייב יהיה המעביד להשלים לאותו עובד את שכרו עד לגובה שכר המינימום החודשי.
  תשלום סכום ההשלמה יעשה במועד הקבוע לתשלום שכר חודשי, על פי חוק הגנת השכר, ואם לא ישולם במועד יחולו לגביו הוראות חוק הגנת השכר וחוק שכר מינימום הנוגעות להלנת שכר.
  כמו כן, קבע בית הדין כי הטענה שעובד, ששכרו משתלם על בסיס של עמלות, צריך לשריין בחודש בו הוא משתכר מעל לשכר מינימום את עודף ההכנסה, ל"חודשים רעים", בהם ישתכר פחות משכר המינימום, איננה מקובלת. בסיס החישוב וההתחשבנות כאמור, צריך להיות חודשי. העובד חייב בכל חודש להשתכר לפחות את שכר המינימום.

  תגובה
 • 21:18, 10 במאי 2016

  עו"ד גורודיסקי שלום,
  במקרה של הבחורה שתיארתי בשאלה, היא איננה עובדת רק על בסיס עמלות, אלא שכר יסוד + עמלות. האם גם אז דבריך תקפים?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.