מעסיק שלא הפריש לפנסיה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • ליאת

נשלח ע"יליאת 14:26, 26 ביוני 2016

שלום רב, עבדתי כמדריכת חדר כושר כשנה. המנהלות שלי לא הפרישו לי כסף לפנסיה, למרות שבתלוש השכר נראה שכן. הן מעולם לא פתחו לי קרן. בנוסף, לא שילמו על בונוסים שהבטיחו בהתחלה (אבל אין לי כל תיעוד להסכם על בונוסים, רק תלושים ראשונים שנראה שגובה הבונוס הינו 80 ש"ח . בשאר התלושים נראה שה"בונוס" ירד מ80 ש"ח ל20 ש"ח). משיחה מוקלטת המנהלת טענה שהיא תחזיר לי את כסף הפנסיה במזומן. מעולם לא עשתה זאת. המקום נסגר לפני שנה אך הרשת עדיין פועלת בארץ ובחו"ל. האם עליי לתבוע אותן או שמדבור בין כה וכה בסכומים קטנים ?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

12:42, 4 ביולי 2016

בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על יסוד: תלושי השכר, הפקדות פנסיוניות, הסכמי עבודה אם יש והודעה לעובד אם ניתנה.
    ככלל, החל משנת 2008 יש חובה לכל מעסיק להפקיד לפנסיה בהתאם לשיעורים הקבועים בצו ההרחבה בדבר פנסיה חובה. זאת כאשר אין למעסיק חובה מכוח הסכם קיבוצי או צו הרחבה המקנה זכות טובה יותר לעובד. כאשר מעסיק אינו מפקיד לפנסיה קמה לעובד עילת תביעה נגד המעסיק בבית הדין לעבודה. גם אם לא נפתח הסדר פנסיוני (קרן פנסיה או ביטוח מנהלים) וגם אם נפתח הסדר פנסיוני אך אינו משולם, העובד רשאי להגיש תביעה אישית לבית הדין לעבודה ולתבוע את ביצוע ההפקדות. כאשר המעסיק מנכה משכרו של העובד ואינו מעביר את הכסף לקרן הפנסיה, מדובר בעבירה פלילית. כאשר מדובר בתופעה והמעסיק לא מפקיד לכלל העובדים ניתן להגיש תובענה ייצוגית נגד המעסיק. במקרה כזה המעסיק שאינו מפקיד עשוי להיות חייב גם בנזקים והפסדים שייגרמו לעובד אצל המעסיק החדש.
    בנסיבות בהן המעסיק נקלע להליכי חדלות פירעון (פשיטת רגל או פירוק) רשאי העובד לקבל את ההפקדות פנסיוניות שלא שולמו מהביטוח הלאומי. כאשר המעסיק לא פתח עבור העובד הסדר פנסיוני כלל רשאי העובד להגיש תביעת חוב ולקבל פיצוי עבור ההפקדות בשנה האחרונה. ובמקרה בו נפתח הסדר פנסיוני שלא שולם על קרן הפנסיה או חברת הביטוח להגיש תביעת חוב כדי לקבל את הכספים שלא שולמו עד תקרה הקבועה בחוק ביטוח לאומי. לכן, כאשר לעובד יש הסר פנסיוני עליו לפנות בכתב לגוף המוסדי שביצע את ההסדר (קרן פנסיה או חברת ביטוח) ולדרוש שיגיש עבורו תביעת חוב. במקרה כזה מומלץ להגיש את תביעת החוב באמצעות עו"ד מומחה בהגשת תביעות חוב כדי לוודא לא לאבד זכויות שאפשר לתבוע.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.