קבלת מכתב לשימוע חוזר לאחר 4 חודשים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • sarit

  נשלח ע"יsarit 20:47, 11 ביולי 2016

  שלום קיבלתי מכתב לשמוע חוזר (היה לי שימוע לפני 4 חודשים על מנת לפטר אותי בגלל חוסר פרויקטים חדשים בשימוע אמרתי להם שאני בטיפולי פוריות ולכן לא פוטרתי בסופו של דבר) שבו נאמר ש"מטרת השימוע הוא לשקול את המשך העסקתך בחברה (בכפוף לקבלת היתר עפ"י חוק עבודת נשים)". רציתי לדעת אם הם יכולים לפטר אותי אם אין להם עבודה בשבילי (חשוב לי לציין שלא עשיתי הרבה ב4 חודשים האחרונים מצד שני במחלקות אחרות בחברה מגיסים אנשים והצעתי את עצמי למנהלת שלי לעבודה שם אך היא לא ממש ניסתה ליזום משהו בענין) הם רשמו במכתב שאני יכולה להגיע לשימוע אם אדם נוסף אם אני רוצה וכן אם אני רוצה מסמכים מהחברה אני מוזמנת לבקש לפני השימוע. כל המכתב הזה נשמע די מאיים כאילו אני מועמדת למשפט וכל מילה תהיה מכרעת. רציתי לדעת מה עלי לעשות ואיך להתכונן לשימוע כזה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  15:18, 13 ביולי 2016

  חובתו של מעסיק המעוניין לפטר עובד לזמן אותו לשימוע, הן במגזר הפרטי והן בציבורי. בהזמנה לשימוע על המעסיק להודיע לעובד על הכוונה לפטרו והסיבות לכך. לכל עובד זכות להיות מיוצג בשימוע ע"י עו"ד. במהלך השימוע על המעסיק לשמוע בתום לב ובנפש חפצה את טענותיו של העובד ולערוך רישום של השימוע, ולא רק כדי לצאת ידי חובה, לאחר שההחלטה כבר התקבלה. מעסיק שלא נוהג בהתאם לאמור, נוהג שלא כדין והפיטורים עשויים להיחשב כפיטורים שלא כדין המזכים את העובד בפיצוי ובמקרים קיצוניים אף בהחזרה לעבודה.
  להלן מס' דגשים חשובים באשר לדרישות החלות על מעסיק בנוגע לשימוע:
  • על המעסיק לתת לעובד נימוקים מלאים לבחינת האפשרות להפסקת העסקתו זמן סביר לפני השימוע.
  • על המעסיק לאפשר לעובד לעיין במסמכים ומידע עליהם הוא מסתמך.
  • יש להצביע על אירועים מסוימים וספציפיים בהם היה מעורב העובד ועל פיהם המעסיק הגיע למסקנה כי העובד הפר משמעת, ואין די בטענות כלליות.
  • לעובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין בשימוע.
  • אם יש במקום עבודה ועד עובדים, נציג הוועד רשאי להשתתף בשימוע, אם העובד מעוניין בכך.
  • הליך השימוע הוא מתן הזדמנות לעובד להשמיע טענותיו בטרם פיטוריו, ואם העובד אינו מנצל הזדמנות זו, לא תישמע טענתו על אי מתן זכות שימוע.
  • מעסיק המעוניין להקטין היקף משרה של עובד מחוייב לעשות לו שימוע.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.