הפחתה בדמי הבראה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אסי

נשלח ע"יאסי 19:53, 10 ביולי 2012

שלום רב, אני עובד בחברה שהחליטה על מספר צעדי הבראה כתוצאה ממצבה הכלכלי. אחד הצעדים עפ"י ההסכם החדש שנשלח לעובדים הוא הפחתת דמי ההבראה בשנים 2012, 2013 ב-50%. האם עפ"י החוק מותר לחברה להפחית בדמי ההבראה המגיעים לעובדים ? יש להוסיף כי בהסכם שנשלח לעובדים אין התחייבות של המעסיק להחזיר את ההפרשים אחרי שנת 2013 אלא אם יהיו רווחים לחברה. דבר נוסף, אמנם חלק מהעובדים בחברה חתומים על חוזה קיבוצי אבל ישנה קבוצה של עובדים ביניהם אני שחתומים על חוזים אישיים.

השב
  • 10:42, 16 ביולי 2012

תשלום דמי הבראה היא זכות קוגנטית על אף שמקור הזכות בהסכם קיבוצי ולא בחוק. אי לכך לא ניתן להפחית או לא לשלם דמי הבראה גם בהסכמת העובד. אני סבור כי ניתן, בהסכמת העובדים לדחות מעט את תשלום ההבראה תוך הגדרת מועד בו ישולמו.
    דמי הבראה משולמים מכורח הסכם קיבוצי כללי במשק ולכן גם מי שאינו חתום על הסכם קיבוצי במקום עבודתו, זכאי לדמי הבראה.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.