• 3 ביוני 2013

בסיס לחישוב שכר שעות נוספות

שלום,

בתקופת עבודתי אצל מעסיק, השכר הקבוע שלי היה מורכב משני חלקים: שכר להפרשות ו"נלוות", כשעל חלק ה"נלוות" לא היו הפרשות סוציאליות.
    בנוסף, שכרי כלל גם רכיבים אחרים (שאינם קבועים): תשלום שעות נוספות לפי מה שביצעתי, נסיעות, החזרי חניה בתפקיד (אם היו).
    השכר שעל פיו חושבו פיצויי הפיטורן היה כמובן רק השכר הקבוע על שני חלקיו (שכר להפרשות ו"נלוות").

לאחר קבלת תלוש השכר התעריף ששולם לי עבור השעות הנוספות נראה לי נמוך מדי. כשפניתי למעסיק הופנתי ע"י החשבת לסעיף בחוזה העבודה שאומר ששעות נוספות ישולמו רק על השכר להפרשות (כלומר לא על ה"נלוות" למרות שמדובר ברכיב שכר קבוע).
    למרות שהרגשתי שההתנהלות אינה הוגנת, הייתי חדש בעבודה ולא רציתי "לעשות רעש".

לאחר מספר חודשים לפתע התחלתי לקבל תשלום שעות נוספות על בסיס מלוא השכר הקבוע (כולל רכיב ה"נלוות") כפי שציפיתי מלכתחילה.

סיימתי את עבודתי אצל אותו מעסיק לפני כשנה.

אני מבקש לדעת האם ע"פ החוק אני זכאי לקבל את הפרש התשלום עבור שעות נוספות שבצעתי אך בפועל קיבלתי אותם רק על בסיס חלק משכרי הקבוע?

תודה

3 ביוני 2013
  • 6 ביוני 2013

לרוב תוספות מותנות כגון שעות נוספות המבוצעות בפועל אינן נכללות בשכר הקובע. עם זאת, יש לבחון כיצד הדברים מוגדרים בחוזה, והאם חל עליך הסכם קיבוצי או צו הרחבה.

6 ביוני 2013
    • 6 ביוני 2013

1. לא הבנתי את תשובתך.
      2. בחוזה פשוט מוגדר שהשכר הקבוע יהיה מורכב משכר "בסיס" להפרשות ול"נלוות" (שזה בעצם חלק מהשכר הקבוע, שאינו מותנה, אך אין עליו הפרשות).
      שעות נוספות אמורות להיות משולמות בנוסף ולפי הכמות המשתנה שבוצעה בפועל.
      יש סעיף, שאני לא בטוח עד כמה הוא חוקי, שאומר שהשעות הנוספות יחושבו משכר ה"בסיס" (שהינו רק חלק מהשכר הקבוע).
      3. לא ידוע לי על הסכמיים קיבוציים/מיוחדים שחלים עלי: אני עובד בחברת O.S. (מיקור חוץ / קבלן).

אודה לתשבותך

6 ביוני 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?