חל"ת ודמי ביטוח לאומי - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • דני

  נשלח ע"ידני 18:37, 6 בינואר 2014

  אשתי עבדה כסטודנטית כ-8 חודשים בחברה, על בסיס שעתי קבוע (כלומר: יומיים בשבוע, 8 שעות ביום). ב-4 החודשים האחרונים הייתה להם פחות עבודה, והיא הייתה בחופשת סמסטר, ולכן קראו לה לפי הצורך, אך למעשה כבר כמעט ולא עבדה. לפני כשבועיים קיבלה מכתב ממשאבי אנוש שמכיוון שהיא בחל"ת בחודשיים האחרונים והם הפרישו עבורה ביטוח לאומי, עליה להתחייב שתחזיר להם את הסכום של ביטוח לאומי. מיותר לציין, שעד כה אף אחד לא טרח לעדכן אותה שהיא בחל"ת, וגם לא קיבלה מכתב פיטורין רשמי (שלא לדבר על שימוע). כתבתי להם שמכיוון שהיא נשואה, ואני עובד, היא אינה חייבת בתשלום לביטוח לאומי, כך שאם הייתה מפוטרת לא הייתה צריכה לשלם כלל לביטוח לאומי. א. האם אשתי חייבת להחזיר לחברה בגין הפרשות לביטוח לאומי? ב. האם אפשר להודיע בדיעבד על יציאת העובד לחל"ת? ג. האם צריך את הסכמת העובד ליציאה לחל"ת? תודה, דני

  השב
 • 14:36, 8 בינואר 2014

  ראשית לא ניתן להודיע לעובד בדיעבד בדבר היותו בחל"ת, חל"ת הוא החלטה משותפת של עובד ומעביד. באשר לביטוח הלאומי, החברה אינה יכולה לדרוש בדיעבד.
  073-2505373

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.