חלקתי רעיון שלי למיזם טכנולוגי ולא החתמתי על NDA - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • בני

  נשלח ע"יבני 13:29, 13 במאי 2014

  שלום לפני כשבועיים חלקתי, תוך כדי שיחה עסקית על נושא אחר בכלל, רעיון למיזם טכנולוגי שהגיתי, עם שני אנשי עסקים, הן ממולחים והן מקושרים. חלקתי אותו איתם ברוח טובה של השיחה המקורית ומתוך כך שחשבתי באותו רגע שאין לי סיבה שלא לסמוך עליהם. היום חלקתי את אותו רעיון עם גיסי, גם כן - בהמשך לשיחה על נושא עסקי אחר. גם אותו לא החתמתי על NDA, כמו גם אותם. במחשבה נוספת עם עצמי, אני די חרד וחושב שלא הייתי צריך בכזו קלות לחלוק עם השלושה את הנושא, ולכן כשלב ראשון הקלטתי כרגע הצהרה קולית עם תאריך (שכמובן יש לה אסמכת תאריך יצירת קובץ) ובה אני מצהיר מי אני, מי הם ומהו הרעיון. מכיוון שאני לא יודע עד כמה היא קבילה משפטית, אם אדרש לכך ביום מן הימים, אני גם שואל האם יש לי אפשרות ללכת לעו"ד ולהצהיר משפטית שזה הרעיון שלי (תוך שאני מפרט כמובן מה הוא וכו') וכך לקבל 'לב שקט' שבדיעבד, חרף אי ההחתמה על NDA? תודה רבה לעונים

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  10:17, 18 במאי 2014

  בני שלום,

  זכות יוצרים אינה מגינה על הרעיון עצמו אלא על דרך הביטוי שלו (זהו ההבדל בין רעיון לספר ובין הספר עצמו המהווה ביטוי של הרעיון), כך ש"הצהרה" על כך שהרעיון הוא שלך אינה מספקת הגנה משפטית (אלא אם כן הרעיון שלך הועלה על הכתב, יצרת שרטוטים, קבצי קול/וידאו וכו').

  הדרך להגן על רעיונות (שאינם חוסים תחת הגנת זכות יוצרים) היא בדרך החוזית (דוגמת ה-NDA).

  אולם אם מדובר ברעיון בעל אלמנט טכנולוגי ייתכן ויהיה ניתן להגן עליו בדרך של הגשת בקשת פטנט. מכיוון שציינת כי מדובר על רעיון בעל זיקה טכנולוגית, מומלץ שתתייץ עם עורך פטנטים בכדי לבחון אפשרות להגיש בקשת פטנט וע"י כך להשיג את ההגנה הרצויה.

  בכל מקרה, להבא מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד ולהחתים על NDA טרם חשיפת הרעיון.

  בהצלחה.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.