שיתוף סרטים שהייתי שותף להם באתר שלי וביוטיוב עם קרדיט לחלק שלי - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • עידובי

נשלח ע"יעידובי 13:09, 8 בפברואר 2016

שלום, אני עורך סאונד ובמסגרת עבודתי נתתי את שירותיי למפיק עבור סרטים למפעל בטחוני. העבודה הסתיימה ואני רוצה לפרסם את הסרטים בתיק העבודות באתר שלי וגם ביוטיוב עם קרדיט לחלק שאני שותף לו ביצירת הסרטים כמו:עריכת סאונד, מיקס, בחירת המוסיקה, הקלטות וכו'... המפיק טוען כי ואני מצטט: "הסרטים שלהם ויש להם הזכות לדרוש שהם לא יופצו. שנית, מעבר לענין הסיווג יש את הענין המסחרי. כשאתה מעלה את הסרטים והם מופיעים בחיפוש ביוטיוב בערוץ שלך לפני הערוץ שלהם, זה בעייתי בשבילם. זו חברה בטחונית שעובדת תחת המטריה של משרד הבטחון וזה לא חכם לשחק איתם משחקי כוח. אתה חושף אותך ואותי לתביעה, כשאין לך שום גיבוי חוקי למעשים האלה. אין לך שום הסכם עבודה איתם ומבחינתם, הסרטים האלה "נגנבו" מערוץ היוטיוב שלהם והועלו בצורה לא חוקית תחת הערוץ שלך". סוף ציטוט אם מדברים על סיווג בטחוני מצאתי שהסרטים נמצאים בערוץ יוטיוב של החברה, מהן זכויותיי כאן ןאיך אני מתנהל עם זה הלאה? תודה ויום טוב

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

11:59, 11 בפברואר 2016

שלום,

הסיטואציה עליה אתה מדבר היא סיטואציה של יצירה בהזמנה, אשר לה מספר תוצאות אפשריות שונות:

במצב דברים רגיל, ברירת המחדל היא שביצירה בהזמנה זכות היוצרים שייכת ליוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. אולם לכלל זה ישנם חריגים:

1. אירוע משפחתי/פרטי- יצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר- הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת.

2. יחסי עובד מעביד- המעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת.

3. יצירה שהוזמנה ע"י המדינה- המדינה היא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה או שהוזמנה על ידה או על ידי עובד המדינה עקב עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת; לעניין זה, "עובד המדינה" – לרבות חייל, שוטר, וכל נושא משרה או בעל תפקיד על פי חיקוק במוסד ממוסדות המדינה.

קשה להבין משאלתך מהו המצב העובדתי, ולכן אני ממליצה כי תפנה לקבלת ייעוץ מקצועי במידה וברצונך לעשות שימוש בחומרים האמורים, במיוחד לאור העובדה כי מעורבים שיקולים ביטחוניים.

בהצלחה.

מיכל

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים