זכויות יוצרים בהזמנת ציור לפי דרישה - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 21:49, 10 במאי 2016

  אני מכתוון להזמין ציור לפי דרישה , צייר לי כך וכך תמורת כמה שתתמחר את זה הציור שלי כולל כל זכויות היוצרים שלו ? הוא שלי ? או שצריך שהוא יצהיר על משהו בכתב ?

  השב
 • 21:51, 10 במאי 2016

  אני מתכוון להזמין ציור לפי דרישה , צייר לי כך וכך תמורת כמה שתתמחר את זה .
  הציור שלי כולל כל זכויות היוצרים שלו ? הוא שלי ? או שצריך שהוא יצהיר על משהו בכתב ?

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  13:29, 15 במאי 2016

  ארז שלום,

  ישנן 3 סיטואציות הרלוונטיות ליצירות מוזמנות: (1) יצירה שנוצרה בידי עובד- מעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת. (2) יצירה מוזמנת שלא נוצרה בידי עובד- קיימות שתי אופציות: (א) ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע. (ב) ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת. כלומר, במידה ולא מדובר בדיוקן, יש צורך בהסכם בכתב בין הצדדים, לפיו כל הזכויות בציור הן של המזמין, וככלל תמיד מומלץ להעלות על הכתב את ההסכמות בין הצדדים. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי העברת זכות היוצרים אינה כוללת את הזכות המוסרית, השייכת ליוצר ואינה ניתנת להעברה, לפיה שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין, וכן כי לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.