open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

    פורומים

      לדעת יותר - מדריכים משפטיים

        משרדי עורכי דין

          • 22 במרץ 2017

            זכויות יוצרים על שימוש בסרטונים קיימים

            אני מעוניינת ליצור סרטון וידאו שיהיה בעצם ערוך מקטעי סרטונים שקיימים כבר (מתוך אתרי חדשות, עיתונים וכדומה).
            האם קטעים אלו מוגנים בזכויות יוצרים? האם מספיק לציין בסוף הסרטון מאיפה נלקחו הסרטונים או שגם צריך לפנות לכל אחד מן המקורות ולבקש את רשותו?
            *אציין שהשימוש בהם הוא עבור עמותה ללא כוונות רווח. תודה.

            22 במרץ 2017
          • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 3 באפריל 2017

            זכויות יוצרים על שימוש בסרטונים קיימים

            יעל שלום,

            באופן כללי, סרטון בהחלט יכול להיחשב ליצירה המוגנת בזכות יוצרים (אלא אם עברו 70 שנה ממות היוצר), וככזו יש לקבל את אישור בעל הזכות לביצוע שימוש, למעט השימושים המותרים בחוק, דוגמת השימוש ההוגן המעוגן בסעיף 19 לחוק זכות יוצרים, לפיו:

            (א) שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד (ב) לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין היתר, כל אלה:

            (1) מטרת השימוש ואופיו;
            (2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש;
            (3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה;
            (4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

            (ג) השר רשאי לקבוע תנאים שבהתקיימם ייחשב שימוש לשימוש הוגן.

            מעבר לכך אין זה מספיק לתת קרדיט (או בשמו המשפטי "זכות מוסרית"), והעובדה שמדובר בשימוש ללא כוונת רווח אינה מבטלת את הצורך בקבלת אישור כאמור.

            למרות האמור לעיל, ייתכן כי היצירה החדשה שלך שתהיה מורכבת ממספר רב של סרטונים תוכל להיחשב ליצירה חדשה ועצמאית (בניגוד ל"יצירה נגזרת" המבוססת באופן מהותי על יצירה קודמת המהווה הפרה), אולם בוודאי שלא ניתן להעריך זאת ללא בחינת היצירות עליהן את מסתמכת אל מול היצירה החדשה.

            המלצתי היא שעל מנת לצמצם חשיפה לתביעה עתידית כדאי לפנות לבעלי הזכויות ולקבל את אישורם, שייתכן ויהיה מותנה בתשלום כלשהו.

            בברכה,

            מיכל

            * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

            3 באפריל 2017
          forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
          close the form