קיום סעיף מהתקנון - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • בן ציון

  נשלח ע"יבן ציון 15:14, 9 ביוני 2013

  אני חבר באגודה שיטופית קהילטית והדייר שמעלי כל היום עד שעות הקטנות של הליילה, מזיז רהיטים, הילדים מסחקים בקדור ומקבצים כל הזמן, המבוגרים הולכים עם נעליים עם עקבים קשים וזה נשמע כמו דהירת סוסים, בקיצור אי אפשר לנוח רגע. בתקנון של האגודה יש סעיףהאומר כך ,, החבר מתחייב להמנע מגרימת מארד מכל סוג שהוא, ובכלל זה גרימת רעש בלתי סביר, גרימת ריכות רעים, וכו ". פניתי לאגודה ומשם אמרו לי שזה לא תפקידם לטפל. האם זה נכון, היות ואם כן, עלי להבין שאני יכול לקחת את החוק בידיים וזה בטח לא רצוי. אבקש לדעת אם בארגון האגודות כן יש הנחיה שהאגודה חייבת לטבל ואם כן אבקש לציין לי אותה בכ"ב רב בן ציון

  השב
 • 23:28, 9 ביוני 2013

  שלום רב!
  המערכת המשטרתית ומערכת השיפוט, כ"זרועות החוק" – עלולות להגיב בחומרה כלפי כל מי שיתיימר "לקחת את החוק לידיו". בד-בבד ומאידך – עומדות מערכות אלה, ולפחות אחת מהן, לסייע לכל הזכאי לכך על-פי הדין: בין להגנה מפני עבירה פלילית של הזולת ובין למניעת עוולה נזיקית מצדו.

  המקרה המצער, המתואר בשאלה כאן, תואם לבעיה ידועה מתחום סכסוכי-שכנים ב"בית משותף", ללא קשר לתחום של "אגודות שיתופיות". מכל מקום:
  גם אם מסרבת כאן אגודה כלשהי לפעול לאכיפת הוראת-תקנון, כאמור בשאלה – יתכן שאין להצטער על כך, כאשר הדין הכללי מקנה לנפגעים מסלולים משפטיים נוספים, העדיפים על התחום החוזי שבתקנון-האגודה, ואשר עשויים להוביל להשגת צווי-מניעה וחיוב בפיצויים גם יחד, כנגד האחראים להטרדות הנמשכות.

  ברחבי ישראל פזורים מעל 30,000(!) עורכי-דין פעילים, בהיקף "קהילתי" שהינו מהגבוהים בעולם; לסיוע לשואל ולבני-משפחתו במקרה עגום זה - די בעו"ד אחד/אחת.
  בין היתר, ייבחנו כאן ע"י עוה"ד גם צעדים לשילוב האגודה, אף בעל-כורחה, ככל שהדבר יימצא ראוי ומועיל למטרה העיקרית של בלימת המיטרדים. זאת, מבלי "לפזר" את המאמצים שלא לצורך, ומבלי לשכוח את חשיבות הצדדים המעשיים והחברתיים של העניין, ואת השילוב הנדרש של תבונה מעשית, סובלנות והתחשבות הדדית, עם ראייה רחבה לטווח ארוך.

  יש מקום אף לתקווה, כי התראה תקיפה אך מנומסת, במכתב דרישה והתראה של עוה"ד, תביא לפתרון, במיוחד אם תשולב כאן בצעד-עזר מקביל של התערבות גורם חברתי מתווך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.