חיוב חתימה על הוראת קבע - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • לאה

  נשלח ע"ילאה 10:58, 19 ביולי 2013

  אני גרה בקיבוץ שעבר הפרטה. מדי חודש משלמים החברים החדשים את החשבונות לקיבוץ (עבור שכ"ד, קניות בסופר, חינוך וכו') בצ'ק או מזומן. לאחרונה החליטה הנהלת הקיבוץ כי הגבייה תעשה ל ידי הוראת קבע. מי שאינו מוכן, לא יוכל לקבל שירותים בקיבוץ ויאלץ לתת 12 צ'קים דחויים עבור שכ"ד לשנה. האם מותר לקיבוץ להכריח את החברים לחתום על הוראת קבע ולמנוע שירותים ממי שאינו מוכן?

  השב
 • 10:56, 28 ביולי 2013

  שלום רב!
  חופשה בחו"ל של מנהל הפורום עיכבה מעט מתן מענה לשאלה:
  ככל העולה מתיאור המקרה – מתן 12 צ'קים דחויים לגבי שכר-דירה לשנה, מהווה תחליף להוראת-קבע, מבחינת דרישות הקיבוץ. בכך אין לראות "אילוץ", אלא רצון להבטיח את זכויות הקיבוץ לקבל או לגבות את המגיע לו, לפחות בגין שכר-דירה. השאלה במקרה זה הינה: מדוע יסרב חבר קיבוץ להפקיד בידי קיבוצו 12 צ'קים, פעם בשנה!?
  הוראת-קבע או תשלום בכרטיס-אשראי הם אמצעי-תשלום נוחים ומקובלים, המקילים גם על המשלם. דרישת הקיבוץ במקרה זה הינה סבירה, בין כמי שנותן אשראי לחודש ימים, מדי פעם, ובין כמי שניתקל ( או עלול להיתקל ) בקשיי-גבייה מחברים, ומבקש להבטיח עצמו, כדאגה לקופה הכללית שבאחריותו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.