שכר ראש ועד מקומי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • זאבי

  נשלח ע"יזאבי 07:58, 14 באוקטובר 2013

  עו"ד שחם שלום רב, על פי צו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות), "ראש ועד מקומי לא יהא זכאי לשכר בקשר לביצוע תפקידו" (סעיף 105 (ב)). ראש ועד מקומי הוא אדם שמנהל את הועד ועסוק רבות בפעילות מוניציפאלית למען הישוב. מה הרציונל שעומד מאחורי סעיף זה בצו? מדוע ראש ועד מקומי אינו זכאי לשכר על עבודתו למען ענייני הועד והיישוב? תודה.

  השב
 • 23:18, 14 באוקטובר 2013

  שלום רב!
  הוראת הצו הנזכרת בשאלה הותקנה לפני פחות מעשר שנים, וטעמיה עמה; ביניהם: הצורך לממן מכספי ציבור שכר ברוטו עם הפרשות סוציאליות; הפגיעה הצפוייה בחברי-ועד אחרים, הטורחים גם הם ללא תיגמול; מניע כספי אפשרי למאבק-בחירות על תפקיד ציבורי ביישוב קטן; ועוד.
  בנטל תפקידי הועד המקומי אמורים להתחלק חברי-הועד כולם, וכל כהונה של חברות בועד, לרבות זו של ראש-הועד, אמורה להיות מושא של שליחות ציבורית, ושל עשייה ציבורית. ככלל, ראש-הועד אינו צריך לחוש מקופח, והוא חופשי לפנות את מקומו בכל עת.

  מאידך, יתכנו מקרים בהם תיגמול של ראש-הועד, ואף של חברי-ועד אחרים, ראוי ורצוי גם מבחינת הציבור הנוגע בדבר, והנושא בנטל המימון – ולו בשל הרצון והצורך לגייס לכך כוחות מתאימים, ולעודדם להשקיע ולתרום במילוי תפקידם האחראי.
  לעניין זה, קשה לראות סיכוי ממשי לביטולו המוחלט של האיסור שבצו האמור, אך יתכן כי הגיע העת לצעד ראשון וחלקי, לפיו יותר תיגמול מוגבל בתנאי-אישור מוסמכים – לפחות במקרים שיימצאו מתאימים וראויים לתיגמול, בעבור פעילות מוכחת שנתבצעה בפועל.
  למשל: הוספת חריג לאיסור הקיים, לפיו ניתן יהיה לשלם תיגמול-פיצוי בדומה לזה הניתן למשתתפי ועדות ציבוריות המסייעות למשרדי ממשלה, או בדומה לזה הניתן לדירקטורים חיצוניים בחברות ממשלתיות; לפי המוצע, תיגמול כזה יותנה באישור מראש של המועצה האזורית ושל משרד הפנים. הנטל הכספי אמור להיות סביר ו"נסבל", בייחוד אם ייקבע גם בהתחשב במספר בתי-אב ביישוב המדובר.
  בכל מקרה – הצעה לשינוי הצו יש להפנות לשר-הפנים, כמחוקק-המשנה במקרה זה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.