חברות בשתי אגודות שיתופיות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מירב

  נשלח ע"ימירב 21:45, 13 בינואר 2014

  שלום, אנו בעלי משק וחברי אגודה חקלאית במושב. בנוסף אנו בודקים את האפשרות להצטרף לקיבוץ במעמד חבר בעצמאות כלכלית (קיבוץ מתחדש) עלינו להירשם לאגודה שיתופית חקלאית של הקיבוץ. ברצוני לדעת האם ניתן להיות רשום בשתי אגודות בו זמנית?

  השב
 • 12:39, 14 בינואר 2014

  שלום רב!
  גם אם מבחינת דיני התאגידים, אין מניעה לחברותו של אדם ביותר מאגודה שיתופית אחת – שונה המצב לגבי חברות באגודה שיתופית התיישבותית, כאגודה של מושב או קיבוץ לסוגיהם: חברות כזו שלובה בזכויות במקרקעין ביישוב, אשר הינם "מקרקעי-הלאום". מקרקעין אלה, המנוהלים ע"י "רשות-מקרקעי ישראל" ( עד לאחרונה – ממ"י ) והמיועדים להתיישבות כמטרת-על – מוגבלים באפשרויות "ריכוז" של זכויות ע"י מתיישבים, כגון האיסור על רכישת שתי נחלות ( או יותר ) במושב, או האיסור על הקצאת מגרש-ב"הרחבה" במושב למי שהינו בעל-נחלה.
  יש להניח, כי בהליכי קבלה לקיבוץ תידרש מכל מועמד הצהרה על העדר זכויות בקרקע-הלאום במושב או בקיבוץ כלשהו, וכדאי לבדוק עניין זה מול הקיבוץ, כבר מראש.
  בהערה נוספת: בני-זוג בעלי-נחלה במושב, המעדיפים חיי-קהילה בקיבוץ, ויש באפשרותם ובנכונותם להעביר את נחלתם לבן-משפחה קרוב – יוכלו לבחון דרך זו, ואף להסדירה, בעזרת עו"ד המצוי/ה בתחום המושבי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.