חוק חובת המכרזים באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דני

  נשלח ע"ידני 22:12, 3 בפברואר 2014

  שלום רב ברצוני לדעת האם חלה חובת חוק המכרזים על אגודה שיתופית בכל מה שקשור לקבלת עבודה/הצעות מחיר לשיפוץ מבני אגודה או הקמת גדר וכו האם ישנו מצב שבו שני אנשים גם מקבלים את הצעות העבודה מהקבלנים גם מחליטים מי יקבל את ההצעה וגם מפקחים על העבודה נוצר מצב שלא מגישים יותר הצעות וכך אותם אנשים מבצעים את העבודה ביוקר לטעמי כל הזמן תודה רבה

  השב
 • 23:42, 6 בפברואר 2014

  שלום רב!
  "חוק חובת המיכרזים, תשנ"ב-1992" מחיל את הוראותיו על גופים ציבוריים - המדינה, חברות ממשלתיות, גופים שהוקמו בחוק, מועצות דתיות ומוסדות להשכלה גבוהה. ברם, בכך אין כדי לשלול מקרים, בהם תחול חובת קיום מיכרז ( ולפחות – "מיכרז סגור" ) אצל תאגידים כאגודות שיתופיות, כאשר הנסיבות מבססות צורך כזה - לטובת האגודה וחבריה ולמען מינהל תקין. הטעמים העומדים בבסיסו של החוק הנ"ל, עשויים להימצא גם בפעילותה ובניהולה של אגודה שיתופית, במיוחד כאשר היא משרתת ציבור של חברים, במסגרת של יישוב שיתופי; במקרים כאלה, עשוי לגבור המרכיב הציבורי במעמדה של האגודה.
  מכיוון שניהול האגודה מחייב יעילות וחיסכון בהוצאות ( גם אם לא חיסכון על חשבון איכות השירות או הממכר, ואף לא על חשבון אמינות המבצע ובטיחות הביצוע ), יש מקום, לעתים, לבחון הצעות אחדות ב"מיכרז סגור", או לקיים מיכרז פומבי הפתוח להצעות מכל גורם מתאים.
  הדבר הוא אף לטובתם האישית של חברי ועד-ההנהלה ושל מזכיר האגודה, למניעת חששות וחשדות בלתי-רצויים.
  לגבי מקרה קיים - מוצע לפנות לבירור ישיר מול ועד-ההנהלה, ובהעדר תשובה המניחה את הדעת - לפנות אל ועדת-הביקורת של האגודה, ולפי הצורך - לפעול להעלאת הנושא בפני האסיפה הכללית, לפחות להסדרת הנושא לעתיד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.