חברות באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • קרן

  נשלח ע"יקרן 10:39, 9 בפברואר 2014

  שלום האם תושב קבוע בישראל ללא אזרחות ישראלית נשוי לאזרח ישראלי, אחרי שהזוג רכש משק במושב, יכול להיות חבר באגודה ? קרן

  השב
 • 18:48, 15 בפברואר 2014

  שלום רב!
  תקנון האגודה השיתופית קובע את תנאי הכשירות לקבלה לחברות, ואם נדרשת לכך אזרחות ישראלית – יש מקום ותוקף לדרישה, במיוחד כאשר מדובר באגודה התיישבותית, בה החברות שלובה בזכויות-מתיישב בקרקע-הלאום.
  כאשר זוג נשוי מבקש לרכוש משק במושב, ואחד מהם איננו עונה על דרישות הכשירות לחברות באגודה – עשוי הדבר להשפיע גם על עמדת האגודה לגבי בן-הזוג הכשיר. אם זוהי עמדת האגודה, ניתן להניע אותה לגלות גמישות, בהיקש ממקרה בו יחיד בעל-משק וחבר באגודה נושא לאשה מי שאיננה אזרחית ישראלית.
  גם אם במקרה המדובר, אין מניעה מבחינת האגודה ועמדתה – עדיין ראוי לברר את עמדת "רשות מקרקעי ישראל" לגבי המקרה.
  עם כל זאת, אם העדר האזרחות הישראלית יוצר כאן קושי – נשאלת השאלה: מדוע מי שבחרה לרכוש משק ולהתיישב בו ובמושב, עם בעלה הישראלי, לא תפעל לקבלת אזרחות ישראלית, במיוחד אם ניתנת לשימור אזרחות כפולה?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.