חוב אבוד באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אורן

  נשלח ע"יאורן 14:16, 15 במאי 2014

  שלום רב, האם יש יתרון בהכרזה על חוב של חבר אגודה כחוב אבוד (בהנחה וסבירות הגבייה נמוכה מאוד)? האם יש יתרון בפירוק האגודה? האם יש יתרונות אחרים? אודה על תשובתך

  השב
 • 00:10, 16 במאי 2014

  שלום רב!
  ככלל, הכרה בחוב כ"חוב אבוד" – כאשר מתמלאים התנאים הנדרשים לכך - עשויה להצמיח יתרון במישור המסים החלים על בעל-החוב, הזכאי. בנושא זה יש להסתייע ברואה-החשבון ( או יועץ-המס ) המלווה את האגודה בענייניה הפיננסיים, ו/או ביועץ המשפטי של האגודה.
  עם זאת, זהירות מיוחדת מתבקשת, מבחינת האגודה וניהולה, כאשר מדובר בהכרזה כאמור לגבי חוב שחייב לה חבר – הן למניעת יצירת תקדים העלול להתרחב למקרים רבים מדי, וכן לשמירת מוסר-התשלומים של החברים-החייבים כולם, בהווה ולעתיד.
  גם כאשר מדובר בקשיי גבייה של ממש, ראוי לבחון את גובה החוב ואת ההוצאות הנדרשות עד לפתיחת תיק הוצאה-לפועל לגבייתו, או לפחות לקבלת פסק-דין; ישנם גם מקרים לא מעטים, המאפשרים הגשת תביעה ישירות בלשכת ההוצאה-לפועל, כפי שייבחן ע"י היועץ המשפטי.
  יוזכר, כי פסק-דין מתיישן רק לאחר.... 25 שנה, ובתקופה ממושכת צפויות גם התפתחויות "מעודדות". בהקשר להליכי הוצאה-לפועל, ניתן גם ליזום הטלת עיקול על זכויות החייב במשק. כל אלה עומדים, גם הם, מול התועלת הכספית, הניתנת לחישוב, של "הסבת" החוב המדובר ל"חוב אבוד", בעת בחינת המקרה לפי נסיבותיו.

  באשר לפירוק אגודה, שהינו צעד משמעותי ביותר, ומותנה בצו רשם-האגודות-השיתופיות – קשה להצביע על "יתרונות", אך יש להצביע על חסרונות וודאיים. דברים לנושא זה הועלו בתשובת מנהל-הפורום מיום 24/7/12 (( שאלה שנייה בפורום מתחילתו )), ותשומת-הלב מופנית לאמור שם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.